FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de hiçbir Ürdün vatandaşı gözaltına alınmadı

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Dr. Salah El-Berdevil, Haaretz gazetesinin internet sitesinde Gazze Şeridi’nde bir Ürdün vatandaşının radikal cemaat lideri olduğu gerekçesiyle tutuklandığı yönünde yayınlanan haberin asılsız olduğunu söyledi.

Salah El-Berdevil, Ürdün Es-Sebil gazetesinde bugün (6 Mart Pazar) yayınlanan açıklamasında, “İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, geçen Pazartesi günü Hişam Es-Saidni’yi Rafah vilayetinde daha önce yaşanan patlamalara karıştığı gerekçesiyle gözaltına aldı” dedi.

Hişam Es-Saidni’nin Ürdün vatandaşı olmadığına dikkat çeken El-Berdevil, söz konusu kişinin Filistinli olduğunu, Mısır’da doğduğunu ve Mısır’da ikamet belgesi taşıdığını, Gazze’ye tüneller aracılığıyla girdiğini söyledi. El-Berdevil, Siyonist gazetelerin Filistin-Ürdün ilişkilerini bozmaya çalıştığını belirtti.

Hişam Es-Saidni’nin kargaşa çıkarma ve adli suçlar nedeniyle gözaltına alındığını ifade eden El-Berdevil, “Arap ülkeleri vatandaşlarını gözaltına almamız için herhangi bir gerekçe yok” dedi.

Hamas lideri, “Ürdün’deki kardeşlerimizle aramızda hiçbir hukuki ve siyasi gerginlik yok. Biz tek bir halkız” dedi.

2008 yılında Gazze Şeridi’nde kimliği belirsiz kişilerin gerçekleştirdiği bir dizi bombalı saldırı olayı yaşanmış ve saldırılarda sivil insanlar hayatını kaybetmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.