FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de imar çalışmaları başladı

Gazze’de son İsrail katliamında yıkılan evlerin yeniden inşasına başlanması halkı memnun etti.

Korsan İsrail’in Gazze’ye yönelik son saldırılarında büyük yıkıma maruz kalan Şucaiyye mahallesinde imar çalışmalarına başlanması bölge halkını memnun etti.

Saldırıların ardından harabeye dönen Şucaiyye mahallesinde inşasına başlanan ilk evin sahibi Lutfi Harara (46), İsrail’in saldırılarında tamamen yıkılan 3 katlı evinin yeniden inşa edileceğine hala inanamadığını söylüyor.

Evin tamamlanmış halini görme hayaliyle inşaat işçilerini dikkatle izleyen Harara, aradan geçen bir yıla rağmen İsrail ablukası nedeniyle evinin tekrar inşa edilmesini hayal bile etmediğini, temel atıldığında büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ediyor.

Saldırıların başlıca hedeflerinden Şucaiyye mahallesindeki evinin 22 Ağustos’ta İsrail uçaklarının attığı füzelerle yerle bir olduğunu kaydeden Harara, “İstediğimiz tek şey, önceden olduğu gibi evimize dönmek ve aynı çatı altına toplanmak” diyor.

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, Şucaiyye mahallesinde tamamen yıkılan bir evin inşasına da başlandığını, çalışmaların Katar yönetimi tarafından finanse edildiğini kaydetmişti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 7 Temmuz’da Filistinli ve İsrailli yöneticilerin, Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS) gözetiminde Gazze’ye inşaat malzemesi girdirilmesi konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.