AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de kapıların ve tünellerin kapanmasına karşı alternatif yollar aranıyor

Gazze’deki Filistin Ekonomi Bakanlığı Vekili Hatem Avida, son günlerde Gazze Şeridi’ne açılan tüm kapıların ve tünellerin kapatılmasına karşı bakanlık olarak alternatif çözüm yolları aradıklarını söyledi.

Filistin Başbakanlık Enformasyon Dairesi tarafından düzenlenen radyo programına katılan Avida, Kerem Ebu Salim Kapısı’ndan Gazze Şeridi’ne giren yakıt miktarında değişiklik olmadığını fakat Mısır’daki son olaylar nedeniyle tünellerden Gazze Şeridi’ne giren yakıt miktarında ise düşme olduğunu bildirdi.

İsrail tarafından giren yakıt miktarının yeterli olduğunu söyleyen Avida, son dört günde Gazze Şeridi’ne bir milyon litre yakıt girdiğini, İsrail’den gelen yakıtı satan istasyonların Mısır’dan yakıt gelmesinden endişe ettiklerini ve halkın daha ucuz olduğu için tünellerden gelen yakıta hücum etmesinden korktuklarını bildirdi.

Petrol Genel Kurulu’nun krizin çözümü için yaptığı düzenlemelerini ve çalışmalarını öven Avida, Mısır’daki olaylar başlamadan önce kurulun yakıt istasyonu sahiplerini uyardığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.