FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de mutfak tüpü krizi sürüyor

Gazze’deki her aile gibi Ahmed Ebu Yusuf ailesi de Gazze’nin Haznedar bölgesinde tüp sırasında nöbet bekliyor.

Gazze’de mutfak gazında ciddi sıkıntılar olması nedeniyle Gazze’nin kuzeyinde yer alan Haznedar gaz istasyonunda uzun kuyruklar oluşurken, bazı aileler tekrar eski dönemlere dönerek odun yakmaya ve ihtiyaçlarını bu yönde karşılamaya çalışıyor.

Kuyrukta sabahtan akşama kadar bekleyen otuz yaşındaki Yusuf adlı Gazzeli, evine tüpgaz götürme umuduyla beklediğini söylüyor.

İşgal rejiminin Kerem Ebu Salim kapısını sürekli kapatması ve üzerinde anlaşma gereği verilmesi gereken miktarın altında gaz vermesi nedeniyle Gazze büyük bir sıkıntı yaşıyor.

Gazze, günlük 200-250 ton gaza ihtiyaç duyuyor. Ancak Gazze’ye giren miktar ise sadece 120-130 ton. Bu da ihtiyaçların çok az miktarını karşılıyor.

Gazze’deki Petrol İdaresi Başkanı Abdunnasır Mihne yaptığı açıklamada, işgal rejiminin gazın Gazze’yi girmemesi için engeller çıkarmaya devam ettiğini belirterek, işgalciyle görüşme içinde olan Ramallah yönetiminin de bu konuda ihmalkâr davrandığını ifade etti.

Gazze’deki Yakıt İstasyonları Derneği Başkanı Mahmud Eş-Şeva, Gazze’de 20 kadar istasyonun olduğunu, ancak şu anda hiçbirinde bir litre bile gaz bulunmadığını kaydederek, yirmi gündür tüpünün doldurulmasını bekleyen vatandaşlar olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.