FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de seçim yapılmasına izin vermeyeceğiz

Filistin İçişleri Bakanı Fethi Hammad, başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın ilan ettiği seçimlerin Gazze’de icra edilmesini engelleyeceklerini belirterek, Abbas’ın aldığı bu kararın hukuki olmadığını ifade etti.

Hammad, “Filistin” gazetesinin kendisiyle yaptığı ve bugün (03 Kasım Salı) yayınlanan röportajda, İçişleri Bakanlığı’nın Gazze’de olası bir seçimi engelleyeceğini, çünkü böyle bir adımın direniş gruplarıyla alınan bir kararla atılmadığı gibi uzlaşı temeline de dayanmadığını söyledi.

Hammad sözlerini şöyle sürdürdü: “Barış ve uzlaşının olduğu yerde kaldığını herkes görüyor. İmza gününü bekliyor. Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın attığı bu adım, Filistin toplumunda ayrılığı daha da derinleştirmek, vatanı bölmek ve bir kaos ortamı oluşturmaktan başka bir şeyi amaçlamıyor.”

Gazze’de böyle bir adımı kabul etmeyeceklerini belirten Hammad, seçimle iş başına gelen meşru bir hükümet olarak kendilerinin ancak bütün grupların uzlaşmasıyla alınacak bir seçime katılacaklarını dile getirdi.

Gazze’de siyasi tutuklu bulunup bulunmadığına da değinen Hammad şöyle dedi: “Gazze’de Fetih’e mensup hiçbir siyasi tutuklu bulunmuyor. Daha önce Ramallah ile irtibatlı olan birkaç kişi tutuklanmıştı. Fakat onların çoğunluğu serbest bırakıldı. İçerde kalan ve onların sadece %5’ini oluşturanlar ise, itiraflarda bulunanlar ve kendilerine suç isnat edilenlerdir. Bunlar da yargılanmak üzere tutuklandılar.”

Gazze’de tutuklanan casuslara da değinen Hammad şöyle dedi: “Aleyhinde delil olanları tutukluyoruz. Soruşturmada suçlanacak bir durum olursa savcılığa havale ediliyorlar, ondan sonra mahkeme ilgileniyor. Mahkeme bunlardan bazılarını serbest bırakırken bazılarına da cezalar verdi.”

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.