FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de yaşananlar kahramanlık savaşıdır

Gazze’deki Filistin hükümetinin başbakanı İsmail Haniye, İsrail’in Gazze Şeridi’ne geçen yıl düzenlediği 22 gün süren saldırıları başlatmasının ilk yıldönümünde, Gazze’de yaşananların ”bir kahramanlık savaşı” olduğunu söyledi.

İsmail Haniye, Gazze Şeridi’ndeki Filistinliler’e, Hamas’ın El Aksa Televizyonu’ndan yaptığı konuşmada, saldırıların ilk yıldönümünün Muharrem Ayı’nın Aşura Günü’ne denk gelmesine işaret ederek, ”bu günün acı ile umudu ve zaferi birarada taşıdığını” bildirdi.

1 yıl önce 19 Ocak’ta ”zafer” ilan ettiklerini belirten Haniye, Gazze direnişinin kazandığını, hükümetin ve Gazzeliler’in de bu direnişin arkasında durduklarını kaydetti.

Kudüs’ün, El Aksa Camii ve Filistinliler’in geri dönüş haklarının geri alınması için zafere doğru yürüdüklerini ifade eden Haniye, bu amaçlarını yerine getirmekten asla vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.

Haniye, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde yeni bir askeri harekata hazırlandığı söylentilerine değinirken, böyle birşeye olasılık vermediğini belirterek, bunun zafer kutlamalarının önüne geçmek için dile getirildiğini savundu.

Gazze’nin yeniden imarı konusunda şimdiye dek tek kuruş almadıklarını da ifade eden Haniye, Batı Şeria’daki yönetimi kastederek, ”içlerinden kimilerinin bunu siyasal bir konu durumuna getirmek istediklerini” ileri sürdü.

Haniye, konuşmasında Filistinliler arasındaki birlik konusuna da değindi ve siyasal ortaklarının ”El Fetihli kardeşleri” olduğuna inandıklarını söyledi.

El Fetih’e doğrudan müzakere çağrısında bulunan Haniye, bu konuda bir aracılık rolüne hazır bulunduğunu, ancak bu konuda Mısır’ın arabuluculuğuna destek vermekten yana olduğunu, yoksa Mısır’ın müzakerelerdeki yerini almak gibi bir niyetleri olmadığını da bildirdi.

ABD yönetimine de seslenen Haniye, seçimlerde politikada değişiklik diyerek gelen yeni yönetimin uygulamalarında bir değişiklik görmediklerini belirterek, ABD’nin seçim kampanyalarında verdiği sözü yerine getirmesini beklediklerini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un ablukayı kınamasının yeterli olmadığını ifade eden Haniye, ”Görevinizi yerine getirip, ablukayı kırmanız gerekir” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’e de Mısır sınırındaki Refah sınır geçişini derhal açması ve yine sınıra inşa edilmeye başlanan duvar inşasını durdurması çağrısında bulunan Haniye, Gazze’nin Mısır için bir tehdit oluşturmadığını kaydetti.

Tünellerin Gazze’deki insanların ihtiyaçlarından doğduğunu belirten Haniye, Mısır hükümetinden de Gazze’ye geçiş için bekleyen yardım konvoyuna izin vermesini istedi.

Haniye, konuşmasının sonunda da Gazze’ye verdiği desteklerden ötürü Türkiye, Katar, Suriye, Lübnan ve Arap ülkelerine teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.