FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’de yüzbinler Dünya Kudüs Günü yürüyüşlerine katıldı

Ramazan ayının son Cumasına denk gelen “Dünya Kudüs Günü” münasebetiyle Filistinli grupların çağrısı üzerine yüzbinlerce Filistinli dün Gazze’de yürüyüş yaptı.

Filistinli grupların gösterilerde Hamas, İslamî Cihad ve diğer grupların bayrakları iç içe olduğu şekilde yürüyüş yapması gruplar arasında fitne çıkarmak isteyenlerin umudunu boşa çıkardığı gibi, bütün Filistinlilerin tek yumruk halinde işgale karışı olduğunu dost düşman herkese göstermiş oldu.

Hamas liderlerinden ve meclisteki grubunun sözcüsü İsmail El-Eşkar gösteri sonunda yaptığı konuşmada işgalcilerin saldırılarına karşı koymak için direnişin bir strateji olduğunu söyledi.

El-Eşkar şöyle dedi: “Kudüs şu anda uğradığı saldırılar ümmete, Kudüs’e ve Kudüs’ün direnişçi halkına destek vermeyi zorunlu kılıyor. Kudüs sadece Filistinlilerin davası değildir. Kudüs bütün Müslümanların davasıdır”.

Kudüs sorununun müzakerelerle ve dinlerarası diyalogla kesinlikle çözülemeyeceğini belirten El-Eşkar, Kudüs’ün Selahuddin’in yaptığı gibi ancak direnişle özgürlüğüne kavuşacağını söyledi.

Ramallah yönetimiyle işgal rejimi arasında başlayan müzakereleri de kınayan Hamas lideri, bu müzakerelerin Allah’a, Rasulü’ne ve Müslümanlara bir ihanet olduğunu ifade etti.

Abbas yönetimini Batı Yaka’da Hamas mensuplarına yönelik başlattığı tutuklama kampanyası konusunda uyaran El-Eşkar şöyle dedi: “Siyonistlere ulaşabilen direniş eli elbetteki onların uzantılarına da ulaşabilecektir”.
El-Halil ve Ramallah eylemlerini tebrik eden El-Eşkar, Filistinli gruplardan direniş seçeneği etrafında toplanıp birlik olmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.