FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’deki İletişim Bakanlığı, Maan Ajansı Müdürü’nü sorguladı

Filistin Enformasyon Bakanlığı, Maan Haber Ajansı’nın Gazze bölgesi müdürünü, isimlerini açıklamayan bazı siyonist işgalcilere dayandırdığı yalan haberinden dolayı sorguya çekti. Ajansın, Filistin veya Mısır tarafından herhangi bir kaynak gösterilmeksizin tamamen isimleri belirsiz işgalci siyonistlere dayandırılan söz konusu yalan haberinde Mısır’daki İhvan’ın bazı liderlerinin Gazze’ye kaçtıkları ve bu bölgede bir otelde ikamet ettikleri iddia ediliyordu.

İletişim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada haberin tamamen gerçek dışı olduğu ve siyonist kaynaklara dayandırılmasının da zaten bunu belgelediği dile getirildi. Bakanlığın açıklamasında Maan Haber Ajansı’nın Mısır’daki olaylarla ilgili olarak sürekli Gazze bölgesini suçlu çıkarma amaçlı ve asılsız iddialara dayandırılan haber politikasında ısrarlı davrandığı, bu tür haberleriyle Mısır’daki askerî yönetimi Gazze’ye müdahale etmeye çağırır gibi bir hava içerisinde olduğu vurgulandı.

Gazze’deki İletişim Bakanlığı’nın açıklamasında Maan Ajansı’nın adeta Mısır’daki birtakım darbe teşvikçisi yayın organlarının ortağı gibi çalıştığı, Filistin direnişinin aleyhine olumsuz kanaatler oluşturmak amacıyla yoğun bir şekilde yalan haber ürettiği ifade edildi.

Maan Haber Ajansı, Ramallah’taki Abbas yönetiminin yalan üretme kurumu olarak çalışmasıyla şöhret kazanmış bir haber kurumu niteliğinde. Bu özelliğine rağmen Gazze’deki yönetimin sağladığı basın hürriyetinden yararlanarak rahatça çalışma imkânları bulabiliyordu. Ancak son dönemde kişisel hukuka da tecavüz niteliği taşıyan çirkin yalanlar yüzünden savcılık tarafından da hakkında dava açıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.