FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’deki suların yüzde 95’i içmeye uygun değildir

İyi Çevre İdaresi Başkanı Dr. Yusuf İbrahim, Gazze’deki su kaynaklarının %95’inin içmeye uygun olmadığını belirtti.

Gazze’de düzenlenen çalışmaya katılan Dr. İbrahim, çevre ve su konusunda Avrupa ülkelerinin Arap ülkelerinden daha fazla duyarlılık gösterdiğini belirterek, durumun farkında olan ülkelerin bunun için daha çok bütçe ayırdığını söyledi.

Su sıkıntısı için kirli yeraltı sularının yerine yağmur suyunu değerlendirmek için projeler hazırladıklarına dikkat çeken İbrahim, her evin yağmur sularını değerlendirmesi için de projelerinin olduğunu ifade etti.

Dr. Yusuf İbrahim açıklamasında sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeraltı sularının temiz bir şekle dönüşmesi ve yararlanılabilir hale gelmesi için yirmi yıla ihtiyacımız var. İyi çevre birçok doğal unsuru ilgilendiriyor. Hiç kimsenin bu alanı arzusuna göre kullanmasına izin verilmemelidir”.

Bir yandan maddi imkânsızlıklar, bir yandan işgal rejiminin saldırıları, diğer yandan işgalcilerin Filistin sularını çalması Filistin toplumunu temiz sudan mahrum bırakıyor. Filistin halkı suyun litre hesabını yaparken, onların temiz suları Siyonist yerleşkelere taşınıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.