FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzeli çiçek yetiştiricileri ambargodan dolayı yeterli satış yapamadı

Gazze, Hollanda gibi önemli bazı batı ülkelerinde pazar bulabilecek kadar güzel, kaliteli ve iyi güllere sahip olmasına rağmen, işgal rejiminin Gazze’nin tek ticaret kapısı olan Kerem Ebu Salim sınır kapısını kapatması nedeniyle tam çiçek satış mevsimi olan Nisan ayında hüzün yaşıyor.

Gazzeli gül yetiştiricisi Muhammed Ukil (35) yaptığı açıklamada, 2007 yılında uygulanmaya başlanan ambargodan önce gül yetiştiriciliğinin Gazze’de iyi kâr getirdiğini, bu konuda harcadıkları paranın çok üstünde gelir elde ettiklerini, ancak kuşatma ve sınır kapılarının sürekli kapatılması nedeniyle şimdi çiftçilerin çiçeklerini pazarlayacak yer bulamamaları nedeniyle gül yetiştiriciliğini yavaş yavaş bıraktıklarını söyledi.

Ticaret mallarının giriş çıkışı için kullanılan Kerem Ebu Salim sınır kapısının kapatılması nedeniyle büyük zararlar yaşadıklarını belirten Ukil, ambargo yıllarının getirdiği sıkıntılar nedeniyle borçlarının katlandığını ifade etti.

Bir dönüm arazinin ekim, sulama, elektrik, işçi ücreti gibi masraflarla birlikte kendilerine 11 bin dolara mal olduğunu belirten Ukil, Rafah bölgesinde sahip olduğu 4 dönümlük araziyi önümüzdeki yıldan itibaren sebzeye ayıracağını ve bir daha gül yetirmeyeceğini kaydetti.

Gazzeli çiftçi Hamdan Hicazi (35) de Ukil’in sözlerini destekleyerek, kendilerinin de daha önce gül yetiştiriciliği için ayırdıkları 40 dönümlük araziyi bundan sonra sebze yetiştiriciliği için kullanacaklarını söyledi.

Hicazi, Gazze’de birçok ailenin gül yetiştiriciliği ile geçimini sağladığını, ancak son yıllarda uğradıkları zarar nedeniyle insanların bunu yavaş yavaş bıraktıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.