FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzeli çocuklar elektrik krizini protesto için miting yaptı

Yüzlerce Filistinli çocuk, bugün (3 Nisan Salı) Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah Sınır Kapısı önünde protesto gösterisi yaparak uluslararası toplumdan ikinci ayına giren elektrik krizine son vermek için müdahalede bulunmasını istedi.

Gazze Şeridi’nde yaşanan elektrik krizinin yol açtığı yangın felaketinde en son Deir El-Belah’ta üç kardeş hayatını kaybetmişti.

Filistinli çocuklar Gazze Şeridi’ne uygulanan ve altıncı yılına giren ablukaya derhal son verilmesini isteyen ve dünyadaki diğer çocuklar gibi yaşama hakları olduğunu ifade eden pankartlar taşıdı.

Gazze Şeridi’nde son dönemde Mısır Hükümeti’nden bölgeye uygulanan ablukayı kaldırarak elektrik ve yakıt krizine son vermesini isteyen bir dizi gösteri yapıldı.

Bu arada, İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti, Kahire’de elektrik krizini aşmak için görüşmelerde bulunan heyetin imzaladığı anlaşmayı onayladı.

Filistin Hükümeti tarafından bugün yayınlanan bildiride, elektrik santralinde kullanılmak üzere yarından itibaren günlük 500 bin litre yakıtın Gazze’ye gönderilmesi konusunda Ramallah’taki yönetimle anlaşma sağlandığı belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.