FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzeli çocuklar kuşatmayı protesto etti

Gazzeli yüzlerce çocuk, dört yıldır süren; birçok hastanın ölmesine, birçok bebeğin sağlıksız büyümesine ve binlerce insanın da fakirlik sınırının altında yaşamasına neden olan barbar ambargoyu protesto etmek için dün Gazze’de gösteri yaptı.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’a bağlı kadın dernek ve örgütlerinin çağrısı ve organizesiyle gerçekleşen gösteriye katılan Gazzeli çocuklar, AB’nin Gazze’yi besleyen tek elektrik santralini desteklemekten vazgeçmesini kınadılar.

Elektrik kesintilerine dikkat çekmek için ellerinde fanuslarla gösteriye katılan çocuklar “Özgürce dolaşma hakkım olmalı”, “Gazze çocuklarına yardım edin” gibi sloganlar attı.

Gösteriye katılan çocuklardan biri “Bu gösteriyle uluslararası camiaya ‘kuşatma nedeniyle en basit haklarımızdan bile mahrum bırakıldık’ mesajı vermek istedik” diyordu.

Gösterinin organizatörü Rende es-Suyerki ise, kuşatmadan en fazla etkilenen kesimin başında çocukların geldiğini belirterek şunları söyledi: “Gazeli çocuklar bugünkü gösteriyle durumlarını ortaya koydular. Verdikleri mesajdan sonra uluslararası camia ile Arapların buna dur demek için harekete geçmeleri gerekir. Gazzeli çocuklar, dünyanın diğer bölgelerindeki çocukların yaşadıkları hayatı talep ediyorlar. Herkes gibi onlar da su, elektrik ve gaz nimetinden faydalanmak istiyorlar.”
Gösteriye katılan Daru’l-Erkam okullarına bağlı anaokulu öğretmenlerinden Ummu Suheyb de şu değerlendirmeyi yaptı: “Filistin halkının yaşadığı sıkıntılara itiraz etmek ve bunu gündeme getirmek için gösteriye katıldık. Gösteriye katılan çocukların çoğunun babası ya şehit olmuş, ya da Siyonist zindanlarında esaret hayatı yaşıyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.