FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzeli çocuklar uçurtma ile dünya rekoru kırdı

Abluka altındaki Gazze’de yaşayan binlerce Filistinli çocuk, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) tarafından dün akşam (29 Temmuz Perşembe) Gazze sahillerinde düzenlenen uçurtma etkinliğine katıldı.

Etkinlikte 3 binden fazla Filistinli çocuk aynı anda 6 bin 302 uçurtma uçurarak bu alanda dünya rekoru kırdı. Uçurtmaların tamamı çocuklar tarafından yapıldı.

Etkinliğe katılan Filistinli bir kız, abluka altında da olsa böyle bir etkinliğe katıldığı için mutlu olduğunu söyledi.

UNRWA’nın Gazze’deki direktörü John Ging, “Gazzeli çocuklar yetenekliler ve en iyi olduklarını tüm dünyaya gösterebiliyorlar. Tüm dünyanın şahit olacağı eşsiz eserler ortaya koymaları için onlara fırsat verilmesi gerekir” dedi.

UNRWA Genel Komiseri Flippo Grandi ise, uçurtma etkinliğinin sadece bir rekor denemesi olmadığını, fırsat verildiği takdirde Gazze Şeridi’nde yaşayan çocukların neler başarabileceğini göstermek istediklerini ifade etti.

Filistinli 7 bin 200 çocuk, geçtiğimiz hafta da abluka nedeniyle kullanılamayan havaalanında aynı anda top sektirerek başka bir dünya rekoru kırmıştı.

Bir haftada iki dünya rekoru kırdıkları için çok mutlu olduklarını söyleyen bir çocuk, “Biz de dünyadaki diğer çocuklar gibiyiz. Mutlu olmak ve öğrenmek istiyoruz. Karşılaştığımız zorluğa rağmen ‘imkansız’ nedir, bilmiyoruz. Yeni nesil, Filistin bayrağını bu ruhla dalgalandıracaktır.” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler, Gazze’deki çocuklar için 4 yıldır sosyal, sportif ve kültürel faaliyetler düzenliyor. Bu yıl, işgal nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ve mülteci kamplarında yaşayan 25 bin çocuk bu faaliyetlere katılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.