FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzeli çocuklardan uçurtma rekoru

Siyonist rejim İsrail ambargosu altındaki Gazze’de, Filistinli çocuklar(Cebeliya kampındaki 6 bin Filistinli çocuk), aynı zamanda bir rekor denemesi olan uçurtma şenliğinde buluştu.

Birleşmiş Milletler’in bir organizasyonu olan etkinlikte asıl amaç ise Filistinli çocukların özgürlük talebini dile getirmekti.

6 bin Filistinli çocuk, üç binden fazla uçurtmayı aynı anda Gazze semalarına bıraktı.
İsrail, Guinness yetkilisinin rekoru tescili için Gazze’ye girişine izin vermedi, ama binlerce uçurtmanın özgürce uçmasını engelleyemedi.

BM Gazze temsilcisi John Ging, “dünyanın en büyük hapishanesindeki binlerce çocuğun böylesine güzel uçurtmalar yapması ve onların gökyüzünde süzülmesinin simgeledikleri gerçekten çok güzel” sözleriyle duygularını anlattı.

Binlerce rengarenk uçurtmayı, bütün zor şartlara rağmen kendi imkanlarıyla yapan Filistinli çocuklardan Mervan Muhammed’in dileği diğerlerine de tercüman oldu: “İnşallah biz de bir gün, bu uçurtmaların havada olduğu kadar özgür oluruz.”

Tüm bu çabalar sonunda rekorun kırılıp kırılmadığı açıklık kazanamadı. Çünkü İsrail, rekor denemesini yerinde izlemek isteyen Guiness yetkililerinin Gazze’ye girişine izin vermedi.

Yetkililer, görüntüleri inceleyerek rekoru teyit etmeye çalışacak. Filistinli çocukların rekor kırıp kıramadığı cumartesi günü belli olacak.

Bir önceki rekor, aynı anda 967 uçurtma uçurulan Almanya’ya aitti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.