AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzeli umreciler Kahire havaalanı yoluyla dönecektir

Gazze’deki Filistin Dışişleri Bakanlığı Vekili Gazi Hamed, Mısır’da yaşanan olaylar nedeniyle Suudi Arabistan’da mahsur kalan ve Gazze Şeridi’ne dönemeyen umreciler sorununun çözüldüğünü bildirdi.

Gazi Hamed, dün (13 Temmuz Cumartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’da mahsur kalan umreciler sorununun Mısırlı yetkilerle yapılan anlaşmayla çözüldüğünü belirterek, umrecilerin çok yakında Gazze Şeridi’ne döneceklerini söyledi.

Sina Yarımadası’nda yaşanan güvenlik olayları nedeniyle Gazzeli umrecilerin El-Ariş Havaalanı yerine Kahire Havaalanı’na ineceğini açıklayan Hamed, umrecilerin Kahire’den Rafah Sınır Kapısı’na nakledilmelerinin ise Kahire’deki Filistin Büyükelçiliği ile koordinasyon yapılarak gerçekleştirileceğini bildirdi.

Mısır’da yaşanan gelişmeler nedeniyle Suudi Arabistan’da mahsur kalan ve Gazze Şeridi’ne dönemeyen Filistinli umreci sayısının 1600 olduğunu ifade eden Hamed, ” Suudi Arabistan’da mahsur kalan umreciler çok zor durumda. Bu nedenle icraatların bir an önce sona erdirilmesi ve Gazze Şeridi’ne dönmeleri için girişimde bulunduk ve elimizden geldiğince baskı yaptık” dedi.

Bir ay önce umre ibadetini yerine getirmek üzere Gazze Şeridi’nden Suudi Arabistan’a giden Filistinliler, Mısır’da ordunun yönetime el koyması sürecinde yaşanan olaylar nedeniyle Gazze Şeridi’ne dönemedi ve Suudi Arabistan’da mahsur kaldı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.