AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzeli umreciler Rafah sınır kapısının açılması çağrısı yaptı

Gazze’deki hac ve umre organizasyonlarını yapan şirketlerin oluşturduğu dernek Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ibnu Abdülaziz, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ve Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’den Gazzeli vatandaşların umre ibadetlerini ifa etmeleri için istisnai de olsa sınır kapısının açılması için devreye girmelerini istedi.

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan dernek başkanı Ivad Ebu Mezkur, Sina’da yapılan cinayeti kınadıklarını belirterek, köklü ve tarihi olan Filistin – Mısır ilişkilerinin bu tür olaylardan etkilenmeyeceğini ifade etti.

Ebu Mezkur açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Devrimci Mısır’ın Filistin halkının özellikle de umrecilerin sıkıntı çekmesine göz yummayacağını umuyoruz. Mısırlı kardeşlerimizin Gazze’nin tek sınır kapısı olan Rafah sınır kapısını üç bine yakın umrecinin yüzüne kapatmayacağını düşünüyoruz. Bunlar Allah’ın evinin misafirleri ve sadece umre için çıkmak istiyorlar.”

Ebu Mezkur açıklamasında, kapının kapatılması durumunda umreciler kadar bunları götürmek isteyen şirketlerin de zarar edeceğini hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.