FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzeliler elektrik kesintisini protesto etti

Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinliler dün akşam (29 Haziran Salı) Fetih yönetiminin asılsız gerekçeler öne sürerek yakıt parasını ödememesi nedeniyle yaşanan elektrik kesintisini protesto etmek üzere büyük bir gösteri gerçekleştirdi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Dr. İsmail Rıdvan, Batı Yaka’daki gayrımeşru Feyyad hükümetini ve Fetih Hareketi’ni, işgal devletine ödenmesi gereken yakıt parasını ödemeyip Gazze’deki santral için gerekli yakıtın kesilmesine yol açarak bölge halkına şantaj yaptığını söyledi.

“Bugün, Gazze halkının yüzde 65’ten fazlasından elektriğin kesilmesine yol açan gayrımeşru Selam Feyyad hükümetine öfkemizi dile getirmek için buradayız” diyen Rıdvan, Gazze halkına karşı kurulan bu komplonun Abbas ve Feyyad’ın Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını istedikleri yönündeki beyanatlarının asılsız olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Rıdvan daha sonra şöyle konuştu: “Filistin halkı Allah’tan başkasına boyun eğmeyecek. Hamas sancağı dalgalanmaya devam edecek. Canlarımızı, mallarımızı ve çocuklarımızı halkımız için feda etmeye devam edeceğiz.”

Gösteride yaptığı konuşmada Hamas Hareketi’nin elinde Gazze’de yaşayan bazı Fetih milletvekillerinin Ramallah yönetiminden yakıt faturasının ödenmemesini istediğini ispat eden belgeler olduğunu söyleyen Rıdvan, Gazze’deki elektrik santralinin yakıtını finanse eden Avrupa Birliği’nden yakıt parasını Feyyad hükümetine ödememesini istedi.

Hamas lideri, Arap Birliği’ne de seslenerek yakıt sorununun aşılması için Fetih yönetimine baskı yapması ve yakıt parasını ödemesini sağlaması çağrısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (5) içerik yüklenmiştir.