FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazzelilerin umre yapamamasından Abbas sorumludur

Filistin Hükümeti sözcüsü Tahir En-Nunu, Ramallah’taki Fetih yönetimini Gazze halkına yeterli miktarda pasaport tahsis etmemekle ve Gazze’de uzatılan pasaportları kabul etmemeleri için bazı ülkelere mesaj göndermekle suçladı.

Ramallah yönetimini Filistinli vatandaşların çıkarlarına zarar vermemesi yönünde uyaran En-Nunu, aksi takdirde Filistin Hükümeti’nin Filistin halkına zarar verenler hakkında ağır kararlar alacağını söyledi.

Hükümet sözcüsü, bugün (7 Temmuz Çarşamba) Gazze’de düzenlediği basın toplantısında, Gazze halkından pasaportları esirgemenin tek başına hükmetme ve anlaşmayı reddetme zihniyetinden kaynaklandığını bildirdi.

Gazze Şeridi’nin pasaport hakkının Abbas yönetimi tarafından engellenemeyeceğini ifade eden En-Nunu, pasaportların Gazze halkının tümüne verildiğini ve sadece belirli bir gruba ait olmadığını dile getirdi.

Halihazırda Gazze Şeridi’nin yüz bin yeni pasaporta ihtiyacı olduğunu ve Temmuz 2008’den bu yana İçişleri Bakanlığı’nın elinde yeni pasaport bulunmadığını kaydeden En-Nunu, pasaport hakkından mahrum edilen Filistinlileri Ramallah yönetimi aleyhine dava açmaya çağırdı.

Gayrımeşru Selam Feyyad hükümetinin pasaport konusunda ayrımcılık yaptığını ve sadece Fetih üyelerine pasaport verdiğini bildiren En-Nunu, uzlaşı için çaba sarfeden çevrelerden pasaport konusunu da gündeme almasını istedi.

Filistin Hükümeti’ne pasaport sorununun çözümü için herhangi bir öneri gelmediğini söyleyen En-Nunu, Suudi Arabistan’ın Gazze’de uzatılan pasaportları kabul etmediği yönündeki haberlerin inanılamayacak bir olay olduğunu ve Suudi Arabistan’ın geçen hac mevsiminde aynı pasaportları kabul ettiğini ifade etti. En-Nunu, Filistinlilerin mevcut umre mevsiminde umre yapmasından Abbas yönetiminin sorumlu olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.