FilistinFotoğraflarHaberlerOrtadoğu

Gazze’nin can damarı: Tüneller – Fotoğraf Galerisi

Avrupa’da haftalık olarak yayınlanan prestijli gazetelerden The Economist, Gazze’de mevcut durumun eskisinden daha iyi olduğunu bildirdi.

Yaklaşık dört yıldır kuşatma altında bulunan ve 4000 çeşit üründen sadece 73 tanesinin resmi olarak girişine izin verilen Gazze’de, Mısır sınırında bulunan tüneller hayatın sürdürülmesi için çok önemli durumda.

Son günlerde özellikle çimento ve çeşitli inşaat malzemelerinin de yoğun olarak getirilerek Filistin Hükümeti(İsmail Heniyye Hükümeti) tarafından yapılan evlerde kullanıldığı belirtildi.

The Economist gazetesi Gazze’deki ekonominin Batı Şeria’daki ekonomiden daha canlı ve ilerde olduğunu belirtti.

Elektrik konusunda sıkıntı çeken Gazze halkı, HAMAS’ın az yakıt harcayan jeneratörler kurması ve yakıtı ucuza mal etmesi sonucunda rahatlamış durumda.

HAMAS’ın halkın temel ihtiyaçları için ücret almadığını belirten The Economist, sağlık hizmetlerinin Batı Şeria’dan daha iyi olduğunu belirtti.

22 günlük Gazze(Furkan) savaşından sonra, HAMAS’ın kısıtlı imkanlarla özellikle İran İslam Cumhuriyeti’nden aldığı yardımlarla hizmetlerini sürdürdüğünü bildiren The Economist, mevcut tünellerin bulunamadığını ve bu yüzden de siyonist rejim israil ve Mısır rejimi tarafından kapatılamadığı belirtti.

Bağımsız kaynakların yaptığı açıklamalara göre ise en az 800 civarında tünelin olduğundan bahsediliyor. Basına yansıyan tünel fotoğraflarına aşağıdan bakabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.