FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’nin imarı için UNRWA ile 50 milyon dolarlık anlaşma imzalandı

Libyalı siyasetçi Numan bin Osman, Uluslararası El-Kaddafi Yardım ve Kalkınma Vakfı’nın Gazze’nin yeniden imarı için bugün (9 Ağustos Pazartesi) Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) ile 50 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını bildirdi.

Anlaşma, Seyfulislam El-Kaddafi’nin Gazze’ye insani yardım götüren Emel gemisinin Gazze limanı yerine Mısır’ın El-Ariş limanına yönelmeyi kabul etmesiyle gündeme gelmişti.

Numan bin Osman, Libya’nın başkenti Trablus’ta yaptığı açıklamada, El-Kaddafi Müessesesi ile UNRWA arasında varılan anlaşmanın Seyfulislam El-Kaddafi’nin “Amacımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemek” sözünü doğruladığını ve anlaşmanın Gazze’ye inşaat malzemesi girişini sağlayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA), Salı günü El-Kaddafi Yardım ve Kalkınma Vakfı’na anlaşma taslağını gönderdiği ve anlaşmaya göre El-Kaddafi Vakfı’nın işgal ordusunun açtığı savaşta yıkılan yaklaşık 1250 evin inşasını finanse edeceği belirtildi.

Projenin 50 milyon dolara mal olacağı ve bu rakamla Libya’nın Doha Konferansı’nda Gazze’nin yeniden imarıyla ilgili verdiği sözü yerine getirdiği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.