FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’nin soyutlanması ablukacıların ortak hedefidir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Dr. Salah El-Berdevil, Hamas Hareketi’nin ilk andan itibaren Siyonist Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın amacının farkına vardığını söyleyerek Hamas’ın Gazze’nin diğer Filistin topraklarından ayrılmasını asla kabul etmeyeceğini bildirdi.

Salah El-Berdevil, bugün (22 Temmuz Perşembe) medyaya yaptığı açıklamada, ablukanın hafifletilmesinin Hamas’ı çok büyük bedel ödediği hedefinden vazgeçiremeyeceğini söyledi.

Hamas lideri şöyle konuştu: “Siyonist Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman Gazze ile irtibatı kesme önerisini ilk ortaya attığı andan itibaren Hamas olarak görüşümüzü açıkladık. Siyonist işgal devletinin gündem saptırdığını söyledik. Bizim davamız Gazze’den daha büyük. Tüm Filistin’i kapsıyor. Bu nedenle ne Lieberman ve ne de bir başkası ablukayı hafifletme gibi önerilerle Filistin halkını aldatabilir. Gazze’nin ayrılmasını Avrupalılar da önermişti.”

Fetih Hareketi’nin Gazze’nin ayrılması düşüncesine Hamas’ın da katıldığı yönünde propaganda yaptığını belirten El-Berdevil, pratikte Filistin halkını parçalara bölenin Fetih Hareketi olduğunu ve Hamas’ın Filistin’in bölünmesi projesine karşı olduğunu söyledi.

Gazze’nin soyutlanmasının ablukaya katılan tarafların ortak hedefi olduğuna işaret eden El-Berdevil, ablukanın sürmesine karşı çıkmaya devam edeceklerini bildirdi.

“Hayfa’dan ve Yafa’dan vazgeçmedik ve bunun için çok büyük bedeller ödedik” diyen El-Berdevil, Hamas Hareketi olarak Filistin topraklarının tek bir karışından dahi taviz vermeyeceklerinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (37) içerik yüklenmiştir.