FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’ye ablukaya karşı uluslararası kampanya çağrısı yapıldı

İngiltere’de bulunan Yurda Dönüş Merkezi’nin Genel Müdürü Macid ez-Zir, Suriye’deki Filistinli mültecilerin davalarına el atılması için hukuk kurumları nezdinde, toplumsal düzeyde ve diplomatik alanda kampanyalar başlatılmasını istedi. ez-Zir, Suriye’de maruz kaldıkları durum sebebiyle buradan kaçan Filistinli mültecilerin dünyanın değişik yerlerine dağılmak zorunda kaldıklarını, gittikleri yerlerde de ciddi sorunlarla karşı karşıya olduklarını, özellikle Mısır’a yerleşenlerin büyük sıkıntılar çektiklerini hatırlatarak bu insanların sorunlarının çözümü, sıkıntılarının giderilmesi için harekete geçilmesini istedi.

Macid ez-Zir, Gazze’ye açılan tünellerin kapatılması sebebiyle bu bölgede tam anlamıyla bir kriz yaşanmaya başladığını da hatırlatarak tüm vicdan sahiplerini Gazze ahalisine el uzatmak, üzerlerindeki baskı ve ablukanın kalkmasını sağlamak amacıyla gayretlerini birleştirmeye, omuz omuza hareket ederek ortak kampanyalar yürütmeye çağırdı.

İngiltere’deki Arap Avukatlar Birliği’nin başkanı ve hukuk müşaviri Sabah el-Muhtar da yaptığı açıklamada Gazze’de ablukadan dolayı sıkıntıların sürekli büyüdüğüne ve tam anlamıyla bir felakete doğru gidildiğine dikkat çekti.

Sabah el-Muhtar, Mısır’ın Gazze’nin dünyayla irtibatının sağlanabileceği tek kapı olduğunu, uluslararası hukuka göre de siyonist işgal devletinin Gazze’yi tehdit eden politikaları karşısında bölgenin dünyayla irtibatının sağlanması için gerekli kolaylıkları sağlamasının zorunlu olduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.