FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’ye bir milyon zeytin ağacı dikilecek

Siyonist işgal ordusu Gazze’ye açtığı savaşta sadece Filistin insanını hedef almadı. 7 bin civarında şehit ve yaralının yanında işgal buldozerleri de bir başka cinayete imza atarak ağaçları, özellikle de zeytin ağaçlarını söktü.

Zeytin ağacının Filistin’deki anlamı nedeniyle Gazze’deki İsmail Heniyye Hükümeti, Ziraat Bakanlığı aracılığıyla Siyonistlere karşı koymak ve çevreyi korumak için “bir milyon zeytin ağacı” kampanyası başlattı.

Filistin Ziraat Bakanı Muhammed Ramazan El-Ağa, verdiği demeçte, “Allah’a hamdolsun Gazze’nin güneyindeki Şuheda Es-Semmuni ve Haceru’d-Diyk bölgelerinde yüzlerce zeytin ağacının dikimine başladık. Bölgede Siyonist saldırılardan etkilenen ziraatçılarla birlikte birçok fidan diktik” dedi.

Siyonist işgal güçlerinin binlerce meyveli zeytin ağacını ve meyve ağaçlarını söktüğünü hatırlatan El-Ağa, bu nedenle zeytin ve zeytinyağı üretiminde bu yıl düşüş yaşandığını söyledi.

Ziraat Bakanlığı’nın Han Yunus’ta sekiz dönümlük bir alanda zeytin fidanı üretmeye başladığını kaydeden El-Ağa, ziraat mühendislerinin ve işçilerin büyük çaba sarf ettiklerini ve bugüne kadar 800 bin zeytin fidanı ürettiklerini bildirdi.

Filistin Ziraat Bakanı El-Ağa, Ziraat Bakanlığı’nın hazırladığı plana göre zeytin ağacı ekiminde Gazze’nin doğu bölgeleri üzerinde yoğunlaşacaklarını belirterek, bu gölgelerin Siyonist saldırılardan en çok zarar gören bölgeler olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2022 (10) içerik yüklenmiştir.