AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’ye destek veren İsveçli gönüllüye saldırıya STK’lardan tepki geldi

Gazze’ye destek amacıyla hazırlanan “Gazze’ye Gemi (Ship to Gaza)” filosunun sözcülüğünü yapan Dror Feiler adlı yahudi asıllı İsveçli müzikçiye İsveç’in Göteborg şehrinde kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıda bulunulmasına sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi.

Avrupa’daki Filistin’e destek veren sivil toplum kuruluşlarının ortak koordinasyonu tarafından yapılan açıklamada tamamen insanî duyarlılıkla Gazze halkının varlık mücadelesine destek veren Dror Feiler’e yönelik saldırının Filistin halkıyla dayanışmanın önüne geçme amaçlı olduğu dile getirildi. Açıklamada saldırganların mutlaka tespit edilmesi ve yargı önüne çıkarılmaları gerektiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca Dror Feiler’in sağlık durumunun iyi olduğu, herhangi bir tehlikeli durumun bulunmadığı da hatırlatıldı.

Açıklamayı yapan sivil toplum kuruluşları bu arada Gazze’ye Gemi filosuna destek veren tüm gönüllülere de teşekkürlerini dile getirdiler.

“Gazze’ye Gemi (Ship to Gaza)” filosunun sözcülüğünü yapan Avrupa’nın tanınmış müzikçilerinden yahudi asıllı İsveç vatandaşı Feiler önceki akşam (27 Temmuz Cuma gecesi) geç saatlerde Göteborg limanından evine giderken henüz kimlikleri belirlenemeyen bazı kişilerin saldırısına maruz kalmış ve hafif yaralandığı için hastaneye kaldırılmıştı. Feiler polise verdiği bilgide saldırganlardan birinin kendisini feci şekilde dövdüğünü, bu saldırının herhangi bir eşkıyalık eylemi olmadığını, Gazze’ye yaptığı yardım faaliyetlerinden dolayı böyle bir saldırıya maruz kaldığını dile getirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.