FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’ye sızan Mısırlı subay tutuklandı

Filistin İçişleri Bakanı Fethi Hammad, Filistin halkı ve Filistin hükümetiyle ilgili bilgi toplamak için gizli bir şekilde Gazze’ye giren üst rütbeli Mısırlı bir subayın tutuklanıp Mısır güvenlik güçlerine teslim edildiğini belirterek, Mısır’ı güvenlik konusunda işbirliği yapmaya çağırdı.

İçişleri Bakanı Hammad Mısır yönetiminin hiçbir suçları olmadığı halde Filistinlileri tutuklayıp, işkence etmesini şiddetle kınadığını belirterek, Mısır’dan en kısa zamanda bu insanları serbest bırakarak tutuklu dosyasını tamamıyla kapatmasını istedi.

Mısır’ın Filistinlilere karşı takındığı tavrın Araplığa, İslami öğretilere ve komşuluk hakkına aykırı olduğunu belirten Hammad şöyle devam etti: “Mısır yönetiminin Gazze’deki direniş ile ilgili bilgi toplamak için Gazze’ye kaçak yollarla adam yollamak ve tutukladığı Filistinlilere de bu amaçla işkence etmek yerine; hem Filistin topraklarına hem de Mısır topraklarına gayri meşru yollarla giren Siyonistler hakkında soruşturma açması gerekiyordu. Mısır hassasiyetini bu konuda göstermeli ve Filistin halkının yanında yer almalıydı.”

Filistin hükümetiyle Mısır arasındaki görüşmelerin düzeyine de değinen Hammad şöyle dedi: “İki taraf arasındaki görüşmeler çok sınırlıdır ve resmi olmayan kanallarla yapılıyor. Siyasi çalışmaların durmasıyla bu ilişkiler de tamamıyla durdu.”

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.