FilistinHaberlerOrtadoğu

Gazze’yi yakıtsız bırakmak Abbas ve AB’nin cinayetidir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Gazze’deki elektrik santrali için gereken yakıtın Abbas’ın talebi üzerine engellenmesinin bir insanlık suçu olduğunu belirterek, böyle bir cinayete çocuk, yaşlı ve hastaların kurban gideceğini söyledi.

“Yakıtın tükenmesiyle tamamıyla duracak santral, Gazze’deki 1.5 milyon insanın hayatını felç edecek ve Gazze’de yaşayan insanları tam bir felakete sürükleyecektir”.

Santrali çalıştırmanın insani ve hukuku bir hak olduğunu belirten Burhum, Avrupa Birliği’nin en kısa zamanda doğru bir karar alarak santrali besleyecek yakıtı göndermesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği’nin yakıtı Abbas’ın talebi üzerine kestiklerine dair yaptığı açıklamaya da değinen Burhum şöyle dedi: “Bu, Abbas’ın Gazze kuşatmasına katıldığının ilk kanıtı değildir ve Abbas da ilk defa bu tutumuyla kuşatma cephesi içine girmiyor. Çelik duvarın yapılmasını meşru gören ve daha önce de Gazze’ye yapılan barbar savaşı onaylayan Abbas zaten fiilen Gazze kuşatmasına katılmıştı”.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Mayıs 2021 (21) içerik yüklenmiştir.