DünyaHaberler

GECF zirvesi 2011 yılında düzenlenecek

Doğal Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu (GECF) üyesi Seyyid Muhammed Ali Hatibi Tabatabayi, Forumun liderler zirvesinin 2011 yılında yapılacağını duyurdu.

Tabatabayi, GECF üyelerinin 2011 yılı liderler zirvesi toplantısının ayrıntıları hakkında anlaşmaya vardığına işaret ederek “toplantının kesin zamanı ve yeri henüz belli değil ancak bu konuda öneriler var. GECF’nin ilk liderler toplantısı, Forumun hedeflerini daha da netleştirebilir bunun dışında hedeflerin takibini de sağlayabilir” dedi.

Doğal gazın pazarlara fazla sürülmesi ve ihracatçılarla üreticiler arasında bir uyumun olmaması nedeniyle dünya pazarlarında doğal gaz fiyatının düşüşü, doğal gaz ihraç eden ülkeleri kaygılandırıyor. Bu konu da forumun 10. Bakanlıklar toplantısında gündeme geldi ve üyeler petrol ve doğal gaz fiyatlarının eşitlenmesini istedi.

Dünyadaki doğal gaz üreticileri ve ihracatçıları arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla İran İslam Cumhuriyeti GECF’nin şekillenmesinde aktif ve kilit rol oynuyor aslında GECF’nin kurucularından biri sayılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (5) içerik yüklenmiştir.