HaberlerOrtadoğu

Geçimini bayrak satarak kazanan vatandaş için 20 yıl hapis cezası isteniyor

Geçimini bayrak satarak kazanan ve Gezi eylemlerinde polisle yaşadığı tartışma sonucu gözaltına alınan, ardından “halkı isyana teşvik etmek”ten tutuklanması istenen Ali Sarıçiçek, “Palalı Fas’ta, ben buradayım. 5 çocuğum evde aç bekliyor” diyerek isyan etti.

Gezi olaylarında kurulan barikatı geçmek istemesine izin vermeyen polisle tartışan ve gözaltına alınanan Ali Sarıçiçek, Türk bayrağının aleyhinde delil olarak yazılmasına tepki gösterdi.

O gün yaşananları Sarıçiçek şöyle aktardı:

“2 yıldır maçlarda, eylemlerde bayrak satarak geçimimi sağlıyorum. 5 çocuğum var. En büyük çocuğum haftada 150 liraya kemercide çalışıyor. Evin başka geçim kaynağı yok. Eşim, çocuklarım aç kaldılar. Bayrak satıyordum, çok yoruldum, eve gideyim dedim. Polis barikatından geçmeme izin vermediler, pasaportlarını gösteren Amerikalı 2 kişiye izin verdiler. Buna sinirlendim, ellerimi havaya kaldırıp bağırdım. O sırada TOMA tazyikli su sıktı, bütün bayraklarım ıslandı. İyice sinirlenip polise bağıra çağıra uzaklaştım. 2 sokak ötede dinlenmek için oturduğum kaldırımda gözaltına aldılar. Bayraklarım da karakolda kaldı, aileme teslim etmediler. Hakkımdaki delilleri Türk bayrağı olarak tutanağa yazdılar. Palalı, Fas’ta, ben buradayım.”

İstanbul Kuştepe’deki evlerinde konuşan Ali Sarıçiçek’in eşi Merhamet Sarıçiçek ise yetkililere, “Eşimin bir suçu yok. Benim kocam ekmek parası için ordaydı. Ne yapsaydı? Pala mı satsaydı? Bayrak satmaktan başka geçim kaynakları olmadığını söyleyen Merhamet Sarıçiçek, polislere “Eşimi serbest bırakmıyorlar, bari bayrakları geri verseler” diye seslendi.

Beş çocuğuyla perişan olduğunu ve komşuların yardımıyla geçindiklerini dile getiren Merhamet Sarıçiçek, “Eşimi bırakmıyorlar, bari bayrakları versinler. Bayrakları aldığımız toptancı parasını istiyor ve veremiyoruz. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bayrak suç aleti olarak gösterildiğinden verilmedi. Madem bayrak suç, o zaman kimse basmasın, askere giderken çocuklara verilmesin, hiçbir yerde kullanılmasın” diye konuştu.

AK Parti’nin Kazlıçeşme mitinginde de bayrak sattıklarını hatırlatan Sarıçiçek, “Benim eşimin işi ‘Bismillah’ diyerek evden çıkıp emeğini kazanmak. Biz günlükçü insanlarız. Emeğimizi bayrak satarak kazanıyoruz. Kazlıçeşme’ye de gittik, Fenerbahçe maçına da… Biz ne göstericiyiz ne de suçlu. Sadece evine ekmek getirmek için bayrak satan birini tutuklamak hiçbir adalete sığmaz. Bayrak satmak suç mu? Benim eşim neden içeride? Gösterici değil, olaylarla ilgisi yok. Sadece ekmek parasını kazanmaya çalışıyor ama o içerde suçlu olanlar dışarıda. Bu nasıl adalet” dedi.

O gün gözaltına alınan 59 kişiden 8’inin tutuklandığına dikkat çeken Merhamet Sarıçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sekiz kişi içinde öğrenciler, göstericiler vardı. Bir tek benim kocam ekmek parası için oradaydı. Kimseye bir şey olmadı ama piyango benim kocama vurdu” dedi. Palalı saldırganın serbest kalmasını hatırlatan Sarıçiçek, “Millet palalılar için ‘terör mağduru oldu’ diyor. Biz de ‘polis mağduru’ olduk. Ne yani, sokakta pala mı satsaydık? Pala satsak kocam serbest mi kalacaktı? Suçsuz yere 5 çocuğun rızkını, eşimin özgürlüğünü aldılar. Bu dünya gücü yetene mi? İki taraflı adalet var, onlara böyle bize böyle…”

Tutuklu bulunan Ali Sarıçiçek’e yöneltilen “Polise mukavemet “suçlamasının cezası kanuna göre 6 aydan 3 yıla kadar hapis öngörüyor. ‘Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşleri’ne katılma ile ilgili düzenlemenin cezasının üst sınırı da yine 3 yıla kadar hapis… Sarıçiçek’e yöneltilen suçlamalar arasında ‘isyana teşvik’ de bulunuyor. Bunun cezası da ortalama 15 yıl. Yani savcılğın, bayrakçı Ali Sarıçiçek’i tutuklamaya sevk ettiği maddelerden bir iddaname hazırlanırsa, Sarıçiçek’e 20 yılın üzerinde hapis cezası talep edilebilir.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.