AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Geçiş kapılarının kapatılması sebebiyle belediye yatırımlarının yüzde 90’ı durdu

Gazze’deki Filistin hükûmeti, geçiş kapılarının ve Mısır’la bağlantıyı sağlayan tünellerin tamamen kapatılması sebebiyle bölgedeki belediyelerin başlatmış olduğu altyapı yatırımlarının %90’ının tamamen durduğunu bildirdi.

Bölgedeki hükûmetin Yerel Yönetimler Bakanı Dr. Muhammed el-Ferra dün (11 Temmuz Perşembe) yaptığı açıklamada söz konusu yatırımların tamamen durmasının, Mısır’da meydana gelen olaylar ve askerî darbenin zorunlu ihtiyaç maddelerinin geçirildiği tünellere varıncaya kadar bütün geçit noktalarını kapatması nedeniyle olduğuna dikkat çekti.

Dr. Muhammed el-Ferra, son dönemde Katar’ın ve İslâm Kalkınma Bankası’nın desteğiyle bölgede altyapı hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla birtakım yatırımların başlatıldığına ve bunların ham maddelerinin Mısır üzerinden nakledildiğine ancak askerî darbe sonrasında yolların tamamen kapatıldığı için projelerin durduğuna dikkat çekti.

Yerel Yönetimler Bakanı el-Ferra, Mısır’daki askeri darbenin sadece altyapı yatırım projelerini değil Gazze’de normal hayatı da son derece olumsuz bir şekilde etkilediğini dile getirerek özellikle mazot geçişinin durdurulmasından sonra bölgede hayatın iyice zorlaştığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.