Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Gelecek mustaz’aflar, salihler ve mazlumlara aittir

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei bugün İslam Cumhuriyeti’nin üst düzey yetkilileri ile çeşitli halk kesimlerinden oluşan topluluğa hitaben yaptığı konuşmada İslam dünyasının geçmişe oranla daha aydınlık ve ümit verici olan ufkuna işaretle, İslam ümmetinin ilerlemesinin inkar edilemez bir gerçek olduğunu vurgulayarak ‘bu ilerleme ve aydınlık gelecek, Allah’ın yardımıyla her geçen gün artacak ve İslam dünyası onurlu ve görkemli bir geleceği görecektir’ dedi.

Ayetullah Hamenei, mübarek Ramazan ayının bereketlerinden biri olarak ilahi takvaya değindi ve İslam ümmetinin günümüzde bu özelliğe ve yaratıcının mukaddes zatıyla ilişki içinde bulunmaya her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu hatırlattı.

İslam İnkılabı Rehberi müslümanların geçmişte ümitsizlik ve gaflet içindeki çetin dönemlerini hatırlatarak şöyle konuştu: ‘Sömürücü ve sultacıların o dönemde müslümanlar üzeindeki ağır baskılarına rağmen, şu anda İslam ümmetinin uyanışı sayesinde müslümanların geleceği her zamankinden daha parlak gözükmekte olup, dünyaperest İslam düşmanları zaaf ve yenilgilerini itiraf etmektedirler. Bu gerçeklerin inkarı, çok açık ilahi vaadlerin inkarıdır. Bu bakış açısı, aşırı bir iyimserlik içermemektedir. Aksine, müslümanların, bu sürecin devamı için fikri, siyasi, ahlaki, sosyal ve bilimsel boyutlarda büyük bir cihada ihtiyaç duydukları gerçekleri ifade etmektedir. Bu yüzden müslüman milletler de giderek bu cihadın farklı boyutlarıyla tanışmış olup, bu süreç gelecekte daha bir ivme kazanacaktır.’

Ayetullah Hamenei, daha sonra İslam ümmetinin ilerlemesi ve emperyalistlerin zaaflarını izah amacıyla çok hassas olan Ortadoğu bölgesinin şu andaki durumuna değinerek şunları söyledi: ‘Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra kendisini dünya köyünün kahyası ve tartışmasız gücü olarak sanan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki rejim, şu anda Filistin, Lübnan, Irak ve Afganistan’da çıkmaza saplanmış ve kördüğümlerle karşı karşıya gelmiştir. Artık bizzat kendileri bile planlarının bir sonuç vermesi konusundaki ümitlerini yitirmiş durumdadırlar.’

İslam İnkılabı Rehberi, ayrıca Amerika’nın son zamanlarda Pakistan’a da el atmaya çalışmasını değerlendirdi ve ‘Amerika’lılar bu alanda da başarısız kalacaklardır, zira müslümanlar uyanış içerisindeler, direniş duygusuna sahipler ve İslami haklarının farkındalar’ dedi.

Ayetullah Hamenei, müslümanların ilerlemesi ve onurlu yaşantılarının sürmesi için yaratıcıya daha fazla teveccüh göstermek ve yalnızca O’na dayanmak gerektiğini vurgulayarak, müslüman İran halkının geçtiğimiz 30 yıl boyunca Allah’a tevekkül ederek çaba harcadığını ve emperyalist güçler karşısında dipdiri durarak, her geçen gün daha bir ilerleme kaydettiğini söyledi.

Bu ziyaret sırasında konuşan İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad da Ramazan bayramı dolayısıyla tebriklerini bildirdi ve Ramazan’ın müslümanlar önüne sayısız fırsatlar serdiğini ve müslümanların bu aydaki amelleri ile gelecek için takvayla dopdolu bir azık biriktirdiklerini söyledi.

Ahmedinejad, milletlerin her geçen gün daha bir artan uyanışı ve şeytani güçlerin giderek çoğalan problemlerine işaretle şunları söyledi: ‘Hiç kuşkusuz, gelecek, mustaz’aflar, salihler ve mazlumlara aittir ve ileride adaletin hakim olacağına dair ilahi vaad gerçekleşecektir.’

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.