Haberlerİmam Ali HamaneyİranÖrnek ŞahsiyetlerOrtadoğu

Gençlerimiz sayesinde yapılamayacak şey yoktur

İslam Devrim Lideri ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, ”Bu toprakların yetiştirdiği gençlerin yetenek ve çabaları sayesinde yapılamayacak hiç bir şey yoktur” dedi.

Ayetullah Seyyid Ali Hamenei bugün İran’ın kuzeyinde ve Hazar Denizi sahilinde yer alan Novşehr’de İmam Humeyni Deniz Bilimleri Üniversitesi’nde düzenlenen sergiye katılarak, deniz kuvvetlerinin bilimsel potansiyelinin bir bölümü hakkında bilgi edindi.

İslam İnkılabı Rehberi’nin incelemeleri sırasında Savaş Akademisi öğrencileri düşmanın İran bilgisayar sistemlerine nüfuz ve tahribini önlemek amacıyla ne gibi bilgisayar savaşlarına hazır olduklarını gösteren bir tatbikat yaptılar.

Ayetullah Hamenei akademi öğrencilerinin başka alanlarda da kendilerini yetiştirmeleri gerektiğini öğütleyerek ‘bu toprakların yetiştirdiği gençlerin yetenek ve çabaları sayesinde yapılamayacak hiç bir şey yoktur’ dedi.

Sergide Deniz Kuvvetleri’nin uzun menzilli haberleşme sistemleri de başarıyla denendi. Bu bağlamda ayrıca Buşehr, Benderabbas ve Tahran’daki üç ayrı merkezde bulunan öğrencilerin aynı andaki sanal eğitim imkanları sergilendi. Serginin bir bölümünde ise rutubet çekimi ve düzey üstü ve altı uzaktan kumandalı robotların nasıl çalıştırıldığı üzerine hazırlanan öğrenci etüdleri aktarıldı.

Ayetullah Hamenei sergideki incelemelerinin ardından Deniz Kuvvetleri komutanlarına hitaben yaptığı konuşmada mevcut ilerlemeleri ‘önemli ve iyi’ olarak niteledi ve çalışmaların mantıklı bir hız ve derinlik içerisinde sürdürülmesini öğütledi. İslam İnkılabı Rehberi, ordu gibi tüm insani ünitelerde altyapının insan gücü tarafından doldurulduğunu hatırlatarak, Deniz Kuvvetleri komutanlarının, genç akademi öğrencileri ve genç subayların sahip oldukları yeteneklerin kadrini bilmeleri tavsiyesinde bulundu.

Deniz Kuvvetleri’nin stratejik konumuna uygun planlamaların zarureti, ordu ve sepaha bağlı deniz kuvvetleri arasında karşılıklı ve birbirini tamamlayıcı işbirliği ortamının korunması ve deniz kuvvetlerinin özellikle ülkenin güneydoğusundaki görev bölgesinde sürdürdüğü altyapı çalışmalarının önemi gibi konular, Ayetullah Hamenei’nin dikkat çektiği noktalar idi.

Bu görüşme sırasında İran İslam Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Seyyari, deniz gücünün planları, girişimleri ve yeni gelişmeleri hakkında bir rapor sundu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.