İran

General Dehgan: ABD, İran’a yönelik tüm yaptırımları bir an önce kaldırmalı

İran İslam İnkılabı Rehberi’nin Savunma İşleri Müşaviri general Hüseyin Dehgan, ABD’nin İran’a yönelik tüm yaptırımlarını bir an önce kaldırması gerektiğini söyledi.

İRNA ajansına göre, İran eski savunma bakanı tuğgeneral Hüseyin Dehgan, dün yaptığı açıklamada, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen Nükleer Anlaşma’nın BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan çok taraflı bir uluslararası anlaşma olduğunu ve üye devletler için bağlayıcı olduğunu belirterek, “ABD, İran’a daha fazla baskı yapmak amacıyla Nükleer Anlaşmadan çekilmekle kalmayıp İran’a yönelik yasadışı tek yanlı yaptırımları yürürlüğe koydu. Bu yapılanlar ABD’nin nükleer anlaşmanın kazanımlarını görmezden gelmesidir.” dedi.

ABD’nin Nükleer Anlaşma’ya diplomatik düzeyde geri dönüşüne hiçbir zaman olumlu cevap vermediğine işaret eden Dehgan, “ABD Nükleer Anlaşmaya geri dönmeli; ABD’nin Nükleer Anlaşmaya dönmesi ise, hem Trump döneminde hem de Biden’in iktidara gelmesinin ilk günlerinde İran’a karşı alınan bütün yaptırımların kaldırılması manasına gelmektedir” dedi.

Tuğgeneral Dehgan, ”Nükleer Anlaşma’daki yeni hareketin başlangıç ​​noktası önce yaptırımların kaldırılması ve bunun devam edeceğine dair İran’a bu yolda güvence verilmesidir. Bana göre bu aynı zamanda Amerika’nın da uluslararası arenada ihtiyacıdır.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.