HaberlerİranOrtadoğu

General Hatemi: Siyonist rejim, uluslararası güvenlik için tehdittir.

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı General Emir Hatemi, Irak Baas rejiminin Serdeşt kentine kimyasal saldırısının yıldönümüne işaretle, Siyonist rejimin depoladığı yasak silahlarıyla uluslararası güvenlik için tehdit teşkil ettiğini kaydetti.

Irak Baas rejimi 28 Haziran 1987’de İran’ın Irak sınırında yer alan Serdeşt kentini kimyasal silahla bombaladı. Bu saldırı sonucu 119 sivil şehit olurken 8 binden insan da yaralandı.

İRNA’nın haberine göre, Komutan Hatemi, bu saldırının yıldönümü dolaysıyla yaptığı açıklamada, gasıp Siyonist rejimin bölge güvenliği için en büyük tehdit olarak, kendi kimyasal silahlarının denetilmesi ve yok edilmesine engel olduğunu belirterek, Batı Asya bölgesinde kimyasal terörizmin oluşması konusunda uyarıda bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti’nin kimyasal silahların en büyük kurbanı olduğunu hatırlatan General Hatemi, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün kurulması üzerinden 20 seneden fazla geçerken, bölge barış ve güvenliği konusunda endişelerin olduğunu vurguladı.

Savunma Bakanı ayrıca ABD’nin uluslararası normlar ve kuralları çiğneyip, Güvenlik Konseyi ve OPCW’yi gözardı ederek, kimyasal silah kullanılması bahanesiyle Suriye’nin alt yapısına karşı askeri girişimde bulunmak suretiyle Batı Asya bölgesini daha da istikrarsızlaştırdığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.