HaberlerİranOrtadoğu

General Muhammed Caferi: İran’ın bölgedeki rolleri terör örgütü IŞİD’in işine son verdi

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, terör örgütü IŞİD’in kesin hezimeti ve Irak ve Suriye’deki sözde halifeliğinin çökmesinin İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgede zamanında ve doğru biçimde oynadığı rolünün ürünü olduğunu vurguladı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Nevruz Bayramı dolaysıyla bir grup komutan ve yetkiliyle yaptığı görüşmede, son aylarda ülkede yaşanan olaylara değerlendirerek, “Geçen sene İslam İnkılabı düşmanları bölgesel ve uluslararası düşmanlarımızın desteğiyle İslami düzeni devirmek için kapsamlı planlar hazırlamıştı. Fakat duyarlı İran halkının vasıtasıyla onların girişimlerine karşı güçlü bir set oluşturuldu ” dedi.

Bölgedeki gelişmelere de işaret eden Tümgeneral Caferi, “Terör örgütü IŞİD’i Irak ve Suriye’deki çöküşü ve ardından teröristlerin kentlerden kademeli olarak temizlenmesi ve aynı zamanda Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığı ile ilgili komplonun çökertilmesi, İran İslam Cumhuriyeti’nin zamanında yaptığı uygun desteği ve yapıcı rolü ile birlikte bu ülkelerin yönetimi ve halkının duyarlığıyla gerçekleşmiştir” açıklamalarında bulundu.

“Geçtiğimiz yıl Beyaz Saray ve ABD’nin müttefikleri iç ve bölgesel düzeyde bir sürü başarısızlıklarını ortaya koydu” diyen Tümgeneral Caferi, İran halkının İslami direnişle ilgili büyük kazanımlar elde ettiğini kaydetti.

Bunlara ilave oalrak Tümgeneral Caferi, “İran halkı geçtiğimiz yılda gösterdiği büyük azim ve kararlılıkla İslam Cumhuriyeti’nin kutsal sisteminin gücünü her zamankinden daha fazla sağlamlaştırdı” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.