HaberlerİranOrtadoğu

General Ramazan Şerif: Araplar ve İsrail Uzlaşma Süreci Çıkmaza Girmiştir

İran’da Kudüs ve intifada merkezi başkanı general Ramazan Şerif, Amerikan elçiliğinin Kudüs’e aktarılmasının, bazı Arap yönetimleri ile siyonist İsrail rejimi arasındaki uzlaşma sürecini ciddi bir krizle karşı karşıya getirdiğini bildirdi.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre dün kutsal Meşhed kentinde konuşan İran’da Kudüs ve intifada merkezi başkanı general Ramazan Şerif, ABD başkanı Trump’ın Amerikan elçilik binasını Telaviv’den Kudüs’e aktarma konusundaki kararına temasla, bu şeytani komplonun alenen mazlum ve direnişçi Filistin halkının haklarını ihlal ettiğini ve kesin olarak İslam dünyasının bu karara karşı tepkisinin çok sert ve ciddi olacağını bildirdi.

İran’da Kudüs ve intifada merkezi başkanı general Ramazan Şerif, Amerikan elçiliğinin Kudüs’e aktarılmasının siyonist rejimin işgalciliğinin resmiye tanınması manasında olduğunu belirterek, kamu oyunun artık Filistin meselesine oldukça duyarlı olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump 6 Aralık 2017 tarihinde, İslam dünyasından gelen tüm tepkilere karşın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanımış ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını bildirmişti.

Oysa BM Genel kurulu 21 aralık 2017 tarihinde Filistin’e destek kararnamesini 9 ret oyuna karşılık 128 gibi çok yüksek bir oyla kabul etti. Bu kararnamede BM’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmiyete tanımayacağı belirtilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.