HaberlerİranOrtadoğu

General Rızai: Fars körfezi ve Umman denizi bölge ülkelerinin teamülü ile yönetilmelidir

İran emniyet müdürlüğünün sınır güçleri komutanı tuğgeneral Kasım Rızai, ”Fars Körfezi ve Umman denizi bölgesinin, bölge ülkelerinin teamülü ile yönetilmesi gerektiğini’ söyledi.

Kasım Rızai, dün Umman silahlı güçler komutanlığı programlama ve operasyon yardımcısı tuğgeneral Hamd Raşid el’Beluşi ile görüşmesinde, bazı ülkelerin uyuşturucu madde kaçakçılığıyla bazı suçlar işleyerek bölgenin güvenliğini bozmaya çalıştıklarını belirtti ve, ‘İran, bölgenin güvenliğinin bölge ülkelerinin teamülü ile sağlanmasından yanadır’ dedi.

Tuğgeneral Rızai, İran’ın Umman’la denizden 671 km ortak sınırının olduğunu belirterek, ”bu sınırlar İran’ın en az sorunlu sınırlarıdır ve bu da elbette iki ülkenin teamülü sayesinde olmuştur’ dedi.

İranlı askeri yetkili, İran ve Pakistan ortak sınırlarının durumuna da temasla, ”iki ülkenin karadan 800 km. ve denizden 300 km. sınırının olduğunu ama sınırların kontrolünde Pakistan devletinin kusurlarının olduğunu’ söyledi.

Tuğgeneral Rızai, bazı kanunsuz geçişlerin, uyuşturucu maddenin girmesi veya silahlı şer güçlerin girişimlerinin gerçekte Pakistan’ın sınırları kontrol etmedeki zaafından kaynaklandığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.