HaberlerİranOrtadoğu

General Selami: Balistik füzelere ulaşmak gönüllülerin (besiclerin) çabalarının sonucudur

İslami İran muhafızlar ordusu genel komutan vekili tuğgeneral Hüseyin Selami, İran’ın balistik füzelerine sahip olmasının, gönüllü güçlerin (besic) yaptırımlara rağmen gece gündüz demeden yaptıkları çabaların sonucu olduğunu söyledi.

Selami, dün Fars haber ajansına verdiği demeçte, çok çetin yaptırımlara rağmen İran’da uydu ve uydu taşıyıcı roketleri yapanların, zorunlu İran-Irak savaşı döneminde çok önemli rolleri olan gönüllü seferberlik (besic) güçleri olduğunu dile getirdi.,

Tuğgeneral Selami, balistik füze teknolojisine bugün dünyada yalnızca Amerika ve Rusya’nın sahip olduğunu belirterek, İran’da besic kültürüne sahip olanlar sayesinde İran İslam cumhuriyetinin bugün dünyada balistik füze teknolojisine sahip üçüncü ülke olduğunu söyledi.

İslami İran muhafızlar ordusu genel komutan vekili tuğgeneral Hüseyin Selami, İran’ın insansız hava araçları (İHA) konusunda da çok iyi bir gelişme kaydettiğini oysa İran’ın bu konuda daha önceden her hangi bir teknolojiye sahip olmadığını fakat bugün İran’ın yaptığı İHA’ların 2 bin km. uçtuğunu ve istenilen yere rahatlıkla inebildiğini söyledi.

İran ve 5+1 grubu arasında varılan anlaşmaya da temas eden Selami, bu anlaşmayı yeni bir dönemin başlaması olarak nitelerken, İran’ın kapsamlı bir anlaşmayı düşündüğünü belirterek, İran’ın şeffaf ve inisitiyafli yaklaşımı karşısında batının İran’a karşı yaptırımları iptal etmesini beklediklerini zira bu durumun mümkün olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mayıs 2024 (78) içerik yüklenmiştir.