HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğuTürkiye

General Selami: Türkiye, fantezi ordusu olan zayıf bir ülkedir

Bir törende konuşan General Selami, Türkiye İslamî uyanıştan sonra bölgesel güç rolü ifa etmeye çalıştığını, fakat kendi sınırının 10 metre ötesini bile etkileme kapasitesi olmadığını, nitekim beş yıl boyunca siyasi, iktisadi ve mali bedel ödedikten sonra hiç bir başarı sağlayamadığını belirtti.

General Selami, bir gün Türkiye’nin Başbakanı Kahire’nin Tahrir meydanında İhvani akıma dayanarak, Kuzey Afrika’ya açılmayı hayal ettiğini, fakat Suriye’de 5 metre kadar etkili olamadığını vurguladı.

General Selami, Türkiye IŞİD’i desteklerse, örgütün Türkiye’ye girmesi muhtemel olduğunu, IŞİD’i vurursa, PKK takviye olacağını ve bize karşı dengesi bozulacağını, bu da Türkiye için çıkmaza girmek olduğunu belirtti.

Türkiye fantezi ordusu ile stratejik açıdan güçsüz bir ülke olduğunu kaydeden General Selami, Türkiye’nin blöf ve tehditleri de Amerikalıların desteği ile olduğunu kaydetti.

General Selami, oysa İran İslam Cumhuriyeti çok hızlı bir şekilde genişlemeye başladığını ve sınırlarının ötesinde, Filistin’de, Lübnan’da, Yemen’de ve Irak’ta muazzam kapasiteler oluşturduğunu, inkılap evlatları Akdeniz’in doğusunda gelişmeleri yönettiğini vurguladı.

Arabistan’ın Irak ve Suriye politikaları da hezimete uğradığını belirten General Selami, Amerika da ne yapacağını şaşırdığını, Amerika IŞİD’in güçlenmesini istemediğini, fakat bu örgütle mücadele etmesi, dengeleri İran’ın lehine değiştirdiğini ve bu yüzden ne yapacağını bilemediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2024 (12) içerik yüklenmiştir.