Genel

General Şerif: Amerikalılar, İslam Devrimi Ordusu Deniz Güçlerinin Gücünün Farkında

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü General Ramazan Şerif, Fars Körfezi sularında devrim muhafızları deniz gücünün stratejisinin değişmediğini ve aynen devam ettiğini bildirerek, Fars körfezinde İran ve Amerikan güçlerinin az karşılaşır olmasının nedeninin Amerikalıların artık meselenin farkına varmaları olduğunu söyledi.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre geçen yıllardan beri Fars körfezi sularında yabancı bandırallı gemilerin kontrole tabii tutulması uygulamasının halen gündemde olduğunu ve sürekli bunun tekrarlandığını, İran teknelerinin bu kontrolde sürekli olarak Hürmüz boğazından geçmekte olan yabancı gemilerden gerekli bilgileri aldıkları ve temas halinde olduklarını belirten İran Devrim Muhafızları Sözcüsü General Ramazan Şerif, bu süre içinde İran teknelerinin Amerikan tekneleri ve gemileri ile defalarca karşı karşıya geldiklerini, bunun en son örneğinin ise Amerikalı deniz piyadelerinin göz altına alınması ve ardından özür dilemeleri sonucu serbest bırakılmaları olduğunu bildirdi.

1 Ocak 2016 tarihinde iki Amerikan teknesinin İran karasularına izinsiz girmesi ardından içinde 9 personelin bulunduğu bu teknelere İran tarafından el konulmuş ve Amerikalı askerler göz altına alınmıştı. Amerikan yetkililerinin resmi özür dilemeleri ardından söz konusu askerler serbest bırakılmıştı.

İran Devrim Muhafızları Sözcüsü General Ramazan Şerif, o tarihten sonra Amerikalıların kanunlara daha dikkatle uymaya başladıklarını bildirdi.

Trump geçtiğimiz günlerde, 2018 yılında İran tekneleri ile Amerikan tekneleri arasındaki çatışmanın sıfıra indiğini ve İran üzerindeki baskının bunda etkili olduğunu iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.