FilistinHaberlerOrtadoğu

Gerçek Bayram, Mescid-i Aksa’da namaz kılacağımız günlerdir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye Ramazan Bayramı hutbesinde, Filistin halkının, Arap toplumlarının ve tüm İslâm âleminin Ramazan bayramlarını tebrik ettiğini ifade ederek Yüce Allah’ın bu mübarek günleri Müslümanlar için hayırlara vesile kılmasını diledi.

Bugün Gazze’de bir camide Ramazan Bayramı namazını kıldıran İsmail Heniyye okuduğu bayram hutbesinde Filistin’in gündemindeki muhtelif konulara değindi. Filistin halkının başta ambargo, yıkım ve iç anlaşmazlık olmak üzere muhtelif sorunlarla birlikte bayramı geçirdiğine dikkat çekerek gerçek bayramlarını Mescidi Aksa’da gönül huzuru içinde namazlarını kılacakları gün idrak edeceklerini dile getirdi.

İç diyalog konusunda Mısır’ın sunduğu paketi Hamas’ın bayramdan sonra kendi bünyesinde değerlendireceğini söyleyen Heniyye, dayanışma ve yakınlaşmanın önünü açan hususları mutlulukla karşıladıklarını, paketin önemli bir kısmının da bu çerçevede ele alınabileceğini dile getirdi. Heniyye, Mısır’dan diyaloğa ve anlaşmaya yanaşması için Fetih’e daha fazla baskı yapmasını da beklediklerini ifade etti. Yakınlaşmanın gerçekleşmesi için Ramallah yönetimi zindanlarında tutulan siyasi tutukluların serbest bırakılmasının büyük önem arz ettiğini vurgulayan Heniyye, bugün söz konusu zindanlarda âlimlerin, hareket önderlerinin ve direniş liderlerinin tutulmasının büyük bir ayıp olduğuna dikkat çekti.

Heniyye hutbesinde Gazze’nin yeniden imarı için Arap ülkelerinden harekete geçmelerini ve önlerindeki bütün yolların kapandığı insanlara el uzatmalarını istedi.

Hutbesinde son BM Raporuna da değinen İsmail Heniyye bu raporun bütün alanlarda devreye sokulmasını ve savaş suçlularının bu suçlarından dolayı cezalandırılmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.