HaberlerIrakOrtadoğu

Gerekirse koalisyon yapabiliriz

Irak Başbakanı Nuri el’Maliki, 7 Mart’ta yapılacak genel seçimlerin ardından çoğunluğu elde etmek için ortaklara ihtiyacı olabileceğini belirterek, Iraklı Kürt ya da diğer Şii gruplarla koalisyona hazır olduğunu söyledi.

Ulusal Basın Merkezi tarafından duyurulan açıklamasında, “gelecekteki hükümetin oluşturulmasında ittifakların bir zorunluluk olduğunu” belirten Maliki, “Irak Milli İttifakı ile koalisyon ve Kürt koalisyonu, ülkenin inşası açısından önemli bir konu. Bu birlikler, siyasi sürecin ve ulusal birliğin gerektirdiği tarihi ilişkilere sahip” dedi.

Irak başbakanı Nuri El Maliki, kendi partisi Dava ile, aralarında bazı Sünni aşiret liderlerinin, Şii Kürtlerin, Hıristiyanların ve bağımsızların bulunduğu geniş tabanlı bir ittifak oluşturdu.

Bu arada Maliki, bazı dış güçlerin, seçimleri etkilemek için bir takım çevrelere mali destek yaptıklarını ve açık bir şekilde oyları satın almaya çalıştıklarını söyledi.

El’Alem kanalına demeç veren Maliki, ayrıca bu ülkede yapılacak seçimlerde muhtemel hile konusunda da şimdiden kaygılı olduğunu dile getirdi. Maliki, seçimleri etkilemek için Irak’ta başta devrik Baas partisi olmak üzere bazı çevrelere dış güçlerin akıl almaz mali desteklerinin bir faydası olmayacağını zira bu çevrelerin Irak halkının en nefret ettiği kesimler olduğunu bildirdi.

Maliki, bazı dış güçlerin ülkede mezhep çatışmalarını seçimlere de taşımak istemelerinin de bir netice vermeyeceğini zira Baas ve benzeri partilerin aynı zamanda Sünni Müslümanların da katili olduğunu kaydetti

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (38) içerik yüklenmiştir.