HaberlerİranOrtadoğu

Gerekirse yüzde 20 zenginleştirmeye başlayacağız

İslami Şura Meclisi’nin Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alauddin Burucerdi,Tahran reaktörü aracılığıyla 800 bin kişinin ihtiyacı olan ilaçların üretileceğine işaret ederek , yüzde 20 yakıt konusunda İran ile müzakere eden tarafa, meclisin hükûmeti yüzde 20’lik zenginleştirmeye görevlendirecek bir girişimde bulunmamaları konusunda uyarıda bulundu.

Burucerdi, bir süre önce Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’nin Türkiye gibi üçüncü bir ülkede uranyum takası konusunda ülkesinin hazır olduğu yönündeki sözlerinin Batı medyası ve bazı yetkililerce yanlış anlaşıldığına tepki vererek “Tahran’ın topraklarında takasın gerçekleşmesi konusundaki kırmızı çizgisi değişmedi. Batı’nın yersiz ortam yaratmak yerine içinde bulundukları çıkmazdan kurtulmak için çözüm yolu bulmalarına yarar var. Tahran reaktörü 800 bin kişinin ihtiyacı olan ilaçları sağlayacağı dikkate alındığında müzakere tarafı ülkelerin, meclisin hükûmeti yüzde 20’lik zenginleştirmekle görevlendirecek girişimlerde bulunmasın” dedi.

Burucerdi ayrıca bu düğümün bir an önce çözümlenmesini ve Viyana’da Rus, Fransız ve ABD uzmanlarının katılımıyla bu konunun takip edilmesini aksi halde mecbur kaldıkları takdirde devleti yüzde 20’lik zenginleştirme görevini vereceklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (15) içerik yüklenmiştir.