HaberlerOrtadoğu

Gezi Parkı’nda başlayan ve Taksim Meydanı’nda devam eden barışçı eyleme tahammül edemediler

Gezi Parkı’nda başlayan ve Taksim Meydanı’nda devam eden eylemin 19. gününde polis müdahalesi gerçekleşti. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Müdahalede 44 kişi yaralandı” denildi.

Önce Taksim Meydanı’ndaki gruplara müdahale eden polis, ardından TOMA’larla Gezi Parkı’na girdi.

Tazyikli su ve biber gazlı müdahalede bulunan polisler, Gezi Parkı’nı boşalttı.

Çok sayıda ambulansın da Gezi Parkı’na girdiği görüldü.

Müdahalenin başlamasından yaklaşık 1 saat sonra, iş makineleri ve beraberindeki onlarca belediye işçisi de parkın içine girerek çadırları, barikatları ve pankartları toplamaya başladı.

Polisin Gezi Parkı’ndaki çadırları sökme çabaları sürerken, yüzlerce kişi Divan Otel, Harbiye ve Maçka yönüne ilerledi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, Taksim Gezi Parkı’nda yapılan müdahale sonucu hastanelere 44 kişinin intikal ettiği ancak ağır bir vakanın olmadığı belirtilmiştir.

Gezi Parkı’ndaki müdahalenin ardından bazı gruplar, Harbiye, Divan Otel önünde polisle karşı karşıya geldi. Polisin dağılmaları yönündeki uyarısına rağmen slogan atmaya devam eden gruplara, toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Gruptakiler biber gazından etkilendi. Yol üzerindeki bir özel hastanede çalışan görevlilerin polise tepki göstermesi dikkat çekti.

Bu arada Gezi Parkı’na düzenlenen operasyon sonrası Sırselviler’de toplanan 200 kişilik grup eylem yaptı. Çevik kuvvet polisleri önce tazyikli suyla daha sonra gaz bombasıyla gruba müdahale etti. Polis ekipleri ardından grubu kovalamaya başladı. Eylemciler yol ortasına barikat kurdu. Polis gaz bombalarıyla grubu dağıttı. Ardından da TOMA’lar barikatları yol kenarına çekti.

Bu arada bazı haber çevreleri, gerçekleşen müdahaleler sonucu Gezi parkındaki büyük revire kaldırılanlar arasında ağır yaralıların da bulunduğunu bildirdiler.

Gezi parkındaki doktorlar, bu rakamlara, akşam başlayan ve günün en büyük müdahalesi olan olaylarda yaralananların dahil olmadığını, son müdahaleden sonra 80 kişinin çeşitli şikayetlerle revire geldiğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.