Asyaİran

Gholamrıza Ensari: Hindistan her zaman İran’a güvenilir bir enerji kaynağı olarak bakmıştır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gholamrıza Ensari, Hindistan’ın her zaman İran’ı güvenilir bir enerji kaynağı olarak gördüğü söyledi.

Ensari, Dışişleri Bakanı Zarif’in Hindistan ziyareti sonrası Hindistan parası Rupi’nin ekonomik ilişkilerde kullanılması ile ilgili, ‘’Dünya’da petrol fiyatı dolar ile hesaplanmaktadır. Bizim sattığımız petrol fiyatı da dolar ile hesaplanmakta faka Hindistan’da bu Rupi’ye çevrilip, UCO bankasına yatırılmaktadır. ‘’ dedi.

Ensari, Hindistan’ın İran’ı bankada tuttuğu rakamlara vergi ödemekten muaf tuttuğunu belirterek, İran’ın bankalardaki Rupi ile Hindistan’la ticaretini yapabileceğini söyledi.

Ensari, AB tarafından oluşturulmaya çalışılan Özel Mali Mekanizma (SPV) oluşturulması durumunda İran’ın Hindistan bankasındaki kaynağını Avro’ya çevirip oluşturulacak hesaba yatırabileceğini belirtti.

Hindistan’ın geçmiş ambargolarda da İran’la faal bir şekilde işbirliği yaptığını ifade eden Ensari, İran ve Hindistan ekonomilerinin bir birinin tamamlayıcısı olduklarını belirtti.

Ensari, enerji, iletişim ve ulaştırmanın İran ve Hindistan arasında önemli işbirliği alanları olduğunu ifade ederek, iki ülkenin maden sanayinin yanında ticaret alanında da geniş şekilde işbirliği imkanına sahip olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı