AfrikaFotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Gine Bissau Cumhurbaşkanı İran Ziyareti – Fotoğraf Galerisi

İran ile Gine-Bissau Cumhuriyeti arasında işbirliği muhtelif alanlarda geliştirilecek.

Tahran’da temaslarda bulunan Gine Bissau cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Malam Basay Sanha temaslarını tamamlayarak ülkesine döndü. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından resmi törenle uğurlanan Gine Bissau cumhurbaşkanı Malam Basay Sanha, İran halkı ve hükümetinin, Tahran temasları sırasında gösterdikleri sıcak ilgili ve samimi misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, iki ülke işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla iki ülke bakanları arasında anlaşmalar imzalandığını ve iki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla , iki ülkede de ciddi bir irade bulunduğunu söyledi.

Gine Bissau cumhurbaşkanı ayrıca, Rehber Seyyid İmam Ali Hamaney ile görüşmesinden duyduğu memnuniyeti hatırlatarak, “ülkesinin, İran gibi güçlü ve büyük ülke ile muhtelif alanlarda işbirliğini geliştirmek istediğini” söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da , İran ile Gine Bissau arasında muhtelif alanlarda işbirliğinin geliştirileceğini hatırlatarak, “iki ülke arasında, eğitim, ilim, sanayi, tarım, sağlık gibi 8 sahada işbirliği anlaşması imzalandığını” dile getirdi.

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney(ra), yetenek dolu ve büyük bir toplum olan İslam ümmetinin dünyanın herhangi bir yerinde dostluk ve birlik eli sıkışması gerektiğini hatırlattı.

Bugün Gine Bissau Cumhurbaşkanı Malam Basay Sanha ve beraberindeki heyeti kabul eden Rehber İmam Ali Hamaney, İran’ın müslüman ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye olumlu yaklaştığına işaretle, “Müslüman devletler ve milletleri arasında bu işbirliği yaraşır bir şekilde gerçekleştiğinde bütün müslümanlar ondan yararlanacaktır” dedi.

Afrika bölgesinin önemine işaret eden Rehber İmam Ali Hamaney, yıllarca süren sömürgeci ellerin müdaheleleri Afrika ve bu kıtanın batısı için pek çok sorunları beraberinde getirdiğini, ama bugün işbirliği yapmak için uyanan milletler zemin aramakta olduklarını hatırlattı.

Rehber İmam Ali Hamaney, Afrika ülkeleriyle işbirliği yapmaya İran’ın yaklaşımının olumlu olduğuna işaretle, “Sömürgecilerin tersine dost ve kardeş ülke olarak İran, ulusal çıkarlarınızla uygun olarak ülkenizin gelişmesine yardımcı olabilir”dedi.

İslam devriminden sonra İran’ın ilmi ve sanayi alanlardaki getirilerine de işaret eden Rehber İmam Ali Hamaney, rahmetli İmam Humeyni’nin hediyesi olan ulusal kendine inanma ve İslami düşüncesinin bereketiyle bu ilerlemeler sağlandığını, çalışma ve çaba arenasına giren ve kendine inanan herhangi bir millet ise bu gibi ilerlemelere ulaşacağını hatırlattı.

Rehber İmam Ali Hamaney, son olarak, Afrika ve bu kıtanın batısında güvenlik ve huzurun sağlanmasının yanısıra ilerlemesi ve kalkınmasına vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da bulunduğu bu kabulde Gine Bissau Cumhurbaşkanı Malam Basay Sanha ise İran’da bulunduğu bu günlerde İran’ın bazı alanlardaki ilerlemelerinin yanı sıra ilmi ve sanayi gücünü yakından ve hayretle izlediğini söyledi.

Gine Bissau Cumhurbaşkanı, hayret verici bu ilerlemeler ve İran milletinin gücü, milletlerin onuru olduğunu, ilişkilerin gelişmesi için meydana gelen bu fırsattan yararlandıklarını konuşmasına ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.