HaberlerİranOrtadoğu

Gine dışişleri bakanı İran’ı ziyaret ediyor

İran ve Gine Cumhuriyeti dışişleri bakanlarının görüşmesinde başta ticari ve iktisadi alanlarında olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi ele alındı.

İran dışişleri bakanı Mutteki, dün Tahran’da Gine dışişleri bakanı Fufana ile görüşmesinde, iki ülke arasında iktisadi, siyasi, ticari ve kültürel alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi için ortak komisyon oluşturulması gerektiğinin altını çizerken iki ülke dışişleri bakanları aynı zamanda bölgesel ve uluslar arası meselelerde işbirliğini de görüştüler.

İki ülkenin değişik alanlarda zengin bir potansiyele sahip olduğunu belirten Mutteki, ortak yatırım yapılması, İran ve Afrika ülkeleri arasında mevcut iyi ilişkiler kapsamında potansiyellerden en iyi şekilde yararlanılması gerektiğini kaydederken, İran’da İslam inkılabının zaferinden sonra Afrika ile ilişkilerinin yeni bir dönüm noktasına girdiğini zira İran’ın bilim ve teknolojideki elde ettiği tecrübeleri Afrika ülkelerinin kendilerine yeterli hale gelmeleri amacıyla sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Gine dışişleri bakanı Fufana da, İran ve Gine halkları arasında derin bağların bulunduğunu belirterek, İran’ın Afrika ülkeleriyle ilişkileri geliştirmeye dayalı kararlı tutumu ve yardımlarına teşekkür etti.

İran’la çok değişik alanlarda işbirliği imkanlarının olduğunu belirten Fufana, İran’ı büyük bir ticari ortak olarak gördüklerini kaydederek her alanda İran’la ilişkileri geliştirmekten yana olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (27) içerik yüklenmiştir.