AfrikaHaberler

Gine’de kanlı protesto, 58 ölü

Gine’de güvenlik güçlerinin, cunta yönetimine karşı muhaliflerin düzenlediği protesto gösterisine silahla müdahale etmesi sonucu 58 kişinin öldürüldüğü bildirildi.
Adını açıklamak istemeyen bir doktor, olayların ardından Konakri’deki Donka Üniversite Hastanesi morguna 58 ceset getirildiğini belirtti.
Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanlığı, Gine güvenlik güçlerinin muhaliflerin düzenlediği protesto gösterisine silahla müdahale etmesini sert bir dille kınadı.
Bakanlık bildirisinde, gösteri sırasında tutuklananların tümünün “derhal ve şartsız olarak serbest bırakılması” çağrısında bulunuldu.
Gine İnsan Hakları Örgütü Başkanı Thierno Maadjou Sow, başkent Konakri’nin sokaklarında toplandıktan sonra bir stadyumun içinde ve çevresinde toplanan muhalifleri dağıtmaya çalışan güvenlik güçlerinin kalabalığa ateş açtığını söylemiş ve şimdiye kadar 14 kişinin öldüğünü tespit ettiklerini, bu sayıya hastanedekilerin dahil olmadığını belirtmişti.
Görgü tanıkları da olaylar sırasında bazı muhalif liderlerin tutuklandığını, 20 protestocunun da yaralandığını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.