HaberlerİranOrtadoğu

Gizleyecek nükleer faaliyetimiz yoktur

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’ın nükleer faaliyetlerinin şeffaf olduğunu ve gizleyecek nükleer faaliyeti olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, devlet televizyonunda halka hitaben yaptığı konuşmada,İran savunma doktorininde Atom bombasının yeri olmadığını vurgulayarak,İran dini mercilerinin de bu yönde fetvaları olduğunu ifade etti.

İran aleyhinde propaganda, yaptırım ve askeri saldırı tehdidinin hiçbir önemi olmadığını,ifade eden Ahmedinejad, ”Atom bombası olanlar, UAEK ile işbirliği yapmayanlar ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasını (NPT) kabul etmeyenler bir yanda duruyor. Uluslararası taahhütlerini yerine getiren İran’la uğraşıyorlar.”
Nükleer enerji faaliyetleri konusunda uluslararası taahhütlere uyduklarını belirten Ahmedinejad, BM müfettişlerinin nükleer tesislerde denetimlerde bulunduklarını hatırlatarak barışçıl nükleer enerji programlarının süreceğini ifade etti.

Yeni 10 uranyum zenginleştirme tesisinin inşası kararına da değinen Ahmedinejad, bu konuda aylar önceden karar alındığını ve her şeyin önceden planlandığını ifade etti.

Nükleer tesis yaparken kimselere bunu söylemek zorunda olmadıklarını ifade eden Ahmedinejad, ”Yapacaklarımızı söyleyecek cesarete sahibiz, gizli işimiz yok” dedi.

Ahmedinejad, İran’a yönelik yeni yaptırım kararı alınmasına ihtimal vermediğini belirterek, İran’a yönelik yıllardan beri ağır yaptırımlar uygulandığını, fakat bu yaptırımların başarılı olmadığını vurguladı.

Ahmedinejad, Batılı ülkelerin bu konuda daha ciddi olacağına ilişkin olarak, ”Şimdiye kadar şaka mı yapıyorlardı da ciddi olacaklar. Onlar yaptırım konusunda ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Daha ne yaptırımı?” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, olası yeni yaptırımların başında benzinin gelebileceğinin hatırlatılması üzerine, bu konuda tedbir alındığını kendi üretim kapasitelerinin yeteri düzeye çıkarıldığını bildirdi.

Ahmedinejad, tüm ülkelerle adalet ve karşılıklı saygı temeline dayalı ilişkilerden yana olduklarını belirtti ve günümüz dünyasında İran gibi bir ülkenin izole edilemeyeceğini ifade etti. ”Hiçbir ülke, İran’ı tecrit edemez” diyen Ahmedinejad, İran’ın Orta Doğu’daki konumu ile küresel ilişkilerin buna izin vermesinin söz konusu olamayacağını kaydetti.

”İran’ın, Orta Doğu’nun yanı sıra Afrika, Latin Amerika ile dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmelerde önemli rolü bulunduğunu” söyleyen Ahmedinejad, ”ABD ve siyonist rejimin (İsrail) gün geçtikçe tüm dünyada itibar kaybettiğini” savundu.

Orta Doğu’nun jeopolitik, ekonomik, kültürel, tarihi, coğrafya ve enerji gibi birçok alanda önemli bir noktada olduğunu belirten Ahmedinejad, ”Dünya ilişkilerinde tayin edici roller oynamak isteyen ülkelerin ilk başta Orta Doğu’da etkili olmaları gerektiğini, bunun için de zorba güçlerin siyonist rejimi himaye ettiğini” söyledi.

Ahmedinejad, ABD ile ilişkiler konusunda da beklentilerinin karşılanmadığını belirtti ve ”ABD Başkanı Barack Obama’dan değişim bekliyorduk ve bu alanda başarılı olmasını istiyorduk, ama olmadı ve şimdi endişeliyiz” dedi.

Ahmedinejad, İran’ın ABD ile söylemlerinde samimi olduğunu ve ABD’ye fırsat verdiklerini ama şu ana kadar bu yönde bir işaret göremediklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.