HaberlerOrtadoğuSuriye

Golan Tepelerinin İşgali Bölgenin İstikrarı İçin Bir Tehdittir

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, İsrail tarafından Golan tepelerinin işgal edilmesinin bölgenin istikrarını tehlikeye atacağını belirtti.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, Birleşmiş Milletler’in yetmiş birinci genel toplantısında; “İsrail Golan tepelerini işgal edip, Filistin’in doğal kaynaklarını yağmalayarak ve Suriye’de bulunan terörist grupları destekleyerek bu ülkedeki krizi daha kötü hale getirmiştir” dedi.

Caferi, Tel Aviv Rejiminin bölgenin istikrarı ve güvenliği için bir tehdit olduğunu söyledi.

Şam, defalarca İsrail ve bölgedeki batılı müttefiklerinin Suriye Hükümetine karşı savaşan terörist grupları desteklediğini açıklamıştı.

Bununla birlikte Suriye Ordusu şimdiye kadar defalarca İsrail yapımı silah ve mühimmatı Suriye’deki terörist grupların elinde görmüştü.

Bu bağlamda Caferi sözlerine şöyle devam etti: “Bölgedeki terörizm ve radikalizm Ortadoğu’nun gelişmesinin önündeki en büyük engeldir.”

Caferi terörizmden kaynaklanan; ekonomik, sosyal ve çevre sorunlarına değinerek, tabi kaynakların yağmalanmasının ve alt yapının tahrip edilmesinin bu duruma örnek olduğunu belirtti.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, bütün ülkelerin terör örgütleriyle mücadelede ve onlara mali yardımın engellenmesi konusunda verdikleri sözlere bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Beşşar Caferi, Amerika ve Avrupa Birliği tarafından Suriye’ye uygulanan tek taraflı ekonomik yaptırımların, bu savaş mağduru ülkeye gıda sıkıntısı gibi sorunlar yaşattığını hatırlattı.

Suriye 2011 Mart ayından itibaren savaş ve huzursuzluklar sahnesidir. Suriye Siyasi Araştırmalar Merkezi’nin raporuna göre; ülkede yaşanan gerginliklerde doğrudan ya da dolaylı olarak yaklaşık 470 bin kişi öldürülmüştür.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.