DünyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Goldstone Raporu, BM organlarında müzakere edilmemeli

Siyonist rejim İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’dan, İsrail’in Gazze Şeridi’nde yılbaşında düzenlediği “Dökme Kurşun” operasyonuyla ilgili olarak hazırlanan Goldstone raporunu BM organlarında müzakere ettirmemesini istedi.

Siyonist Ordu radyosunun verdiği habere göre Lieberman, BM Genel Sekreteri Ban’ı dün gece arayarak, raporun BM Güvenlik Konseyine veya Genel Kurula getirilmesinin, Orta Doğu barış çabalarına zarar vereceğini iddia etti.

Lieberman, daha önce de İsrail’in cinayetlerini ifşa eden Goldstone raporunu “barış sürecinin önünde bir engel” olarak nitelendirmişti. Liberman, BM Genel Sekreterine “Filistinlilerin, bir taraftan İsrail’e karşı uluslararası arenada mücadele verirken, diğer taraftan İsrail’le müzakereler yapmaları kabul edilemez” dedi.

“Uluslararası toplum, önyargılı ve iki yüzlü davranıyor” diye konuşan Lieberman, “bütün uluslararası kurumlarda insan haklarından çok uzak Küba, Bangladeş, Pakistan ve Suudi Arabistan gibi devletlerin otomatik bir çoğunluk kazandığını” belirtti ve “Böyle çarpık bir durum ortaya çıktı” ifadesini kullandı.

Lieberman, “Bu durumun nasıl düzeltilmesi gerektiğini düşünmeliyiz” dedi. BM Genel Sekreteri Ban’ın Lieberman’a cevabı konusunda bilgi verilmedi.

Rapor, İsrail savaş suçları işlemekle suçlamanın yanı sıra Hamas tarafından bazı ihlaller olduğunu belirtiyor ve her iki tarafı da bu konuları araştırmak üzere bağımsız soruşturma komisyonları oluşturmaya çağırıyordu.

Goldstone raporu, BM İnsan Hakları Konseyinde oylanarak geçen hafta kabul edilmişti.

Konseyin başkanlığını yapan Güney Afrikalı Yahudi yargıç Richard Goldstone, İsrail-Filistin barış sürecinin bozulduğunu görme arzusundaki Lieberman’ın, bu tahkikatı bu yönde bir kılıf olarak kullanmakla suçlamıştı.

Goldstone, geçen pazar günü ABD’de düzenlenen bir konferansta yaptığı açıklamada, Lieberman’ın suçlamalarını “tutarsız, doğru olmayan suçlamalar” olarak nitelendirmiş ve “Hangi barış sürecinden bahsediyorlar? Bir barış süreci yok.İsrail Dışişleri Bakanı hiç (barış) istemiyor ki” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.